Ďalší cieľ sondy New Horizons pomenovali Ultima Thule

, Autor:
Ultima Thule je od utorka novým názvom pre záhadné teleso na okraji našej Slnečnej sústavy, ku ktorému smeruje sonda New Horizons. Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vybral tento názov na základe súťaže, do ktorej sa mohol zapojiť ktokoľvek, pričom víťazný názov pochádza podľa NASA zo stredovekej literatúry a označuje vzdialený neznámy svet. Malé ľadové teleso Ultima Thule, ktoré doteraz vedci označovali len popisným číslom (486958) 2014 MU69, bude naozaj najvzdialenejším objektom, ku ktorému sa ľudstvo doteraz dostalo.

Autor: (NASA/JHUAPL/SwRI - AP)

(SITA/AP) - Teleso, okolo ktorého New Horizons preletí 1. januára 2019, sa nachádza 6,5 miliardy kilometrov od Zeme a podľa niektorých vedcov by to mohli byť dokonca až dve telesá, ktoré na seba narazili v dôsledku príťažlivosti a rotujú okolo seba.

 

Primárnym cieľom sondy New Horizons bola trpasličia planéta Pluto, okolo ktorej preletela 14. júla 2015. Momentálne sonda prelietava Kuiperovým pásom, teda pásmom drobných planétiek a iných telies na okraji Slnečnej sústavy, pričom sa vzďaľuje od Zeme rýchlosťou viac ako milión kilometrov za deň.

 

V decembri minulého roka sonda poslala snímky z doteraz najvzdialenejšieho bodu vo vesmíre, aké sa ľudstvu podarilo odfotografovať. Najskôr 5. decembra odfotografovala vzdialenú hviezdokopu pomenovanú Studňa prianí a o necelé dve hodiny nato svoj vlastný rekord ešte prekonala, keď odfotografovala dva objekty v Kuiperovom páse, pomenované 2012 HZ84 a 2012 HE85.

 

Fotografie vznikli vo vzdialenosti 6,12 miliárd kilometrov od Zeme a New Horizons tak prekonala sondu Voyager 1, ktorá držala rekord za najvzdialenejší fotografický počin. Bola ním fotografia známa ako Pale Blue Dot (Bledomodrá bodka), ktorú Voyager 1 nasnímal v roku 1990 a ktorá zobrazuje našu planétu ako miniatúrnu bodku videnú z vesmíru, zo vzdialenosti 6,06 miliardy kilometrov.

 

Sonda New Horizons je momentálne v stave takzvanej elektronickej hibernácie a riadiace stredisko ju "prebudí" až v júni.


(c) 2018, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.