Na objave prstenca pri Haumei má podiel aj SAV

, Autor:
Teleso 136108 Haumea je objekt Edgeworthovho-Kuiperovho pásu (EKB) na periférii Slnečnej sústavy za dráhou Neptúna. Objavené bolo 28. decembra 2004, jeho dráha je veľmi excentrická.

Patrí medzi najväčšie objekty EKB, na rozdiel od iných veľkých telies však nemá guľový tvar. Najdlhšia os 2 322 km je dlhšia ako priemer Pluta. O zložení veľa nevieme, ale ako u väčšiny telies EKB sa predpokladá, že má kamenné vnútro pokryté na povrchu hrubou vrstvou ľadu. Vzhľadom k svojej veľkosti má mimoriadne rýchlu rotáciu – 4 hodiny. V roku 2008 bol objekt oficiálne uznaný za trpasličiu planétu a pomenovaný po Havajskej bohyni plodnosti. Jeho mesiačiky dostali pomenovanie Hi’iaka a Namaka.

V programe získania fyzikálnych charakteristík transneptúnovských objektov bol 21. januára 2017 pozorovaný zákryt hviezdy trpasličou planétou Haumea, celkovo bolo získaných 12 pozitívnych pozorovaní z 10 rôznych observatórií. Mimo hlavného zákrytu boli zaznamenané aj sekundárne javy – poklesy jasnosti pred aj po zákryte, a to v rôznych časoch podľa polohy zúčastnených observatórií. Sekundárne zákryty možno interpretovať ako stlmenie svetla hviezdy prstencom nachádzajúcim sa okolo Haumei šírky 70 km s polomerom 2287 km. Ide o významný objav – Haumea je prvým telesom EKB s prstencom. Prstenec je rovnobežný s rovníkom Haumei a s rovinou obežnej dráhy satelitu Hi'iaka.

O významnosti objavu svedčí jeho zverejnenie v časopise Nature 12. októbra 2017. Spoluautormi vedeckej práce sú aj pracovníci Astronomického ústavu SAV, keďže na získaní pozorovacích údajov, ktoré viedli k objavu sa podieľal aj 1,3-metrový ďalekohľad observatória na Skalnatom plese zakúpený z prostriedkov Štrukturálnych fondov EÚ.

Autor: Doc. RNDr. Ján Svoreň, DrSc., Astronomický ústav SAV
Zdroj: Internetový portál SAV