Sonda Juno poslala dosiaľ najlepšie fotografie Jupitera

, Autor:
Americká sonda Juno poslala na Zem dosiaľ najlepšie fotografie planéty Jupiter. Na obrázkoch vidno mohutné búrky v oblasti jeho severného pólu. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

(SITA) - NASA v piatok 2. septembra zverejnila várku detailných fotografií zosnínamých sondou Juno z výšky približne 4000 kilometrov nad vrcholmi oblakov tejto najväčšej planéty slnečnej sústavy. Išlo o prvé priblíženie sa z viac než 30 plánovaných počas 20-mesačnej misie sondy.

Podľa vedúceho výskumníka misie Scotta Boltona sa na severnom póle Jupitera často odohrávajú búrky a oblasť sa javí modrejšia oproti zvyšku planéty.

Jupiter je obrovskou plynovou guľou s farebnými pásmi a vírmi. Sonda Juno vstúpila na jeho obežnú dráhu po piatich rokoch putovania v júli. Má preskúmať póly planéty, jej atmosféru a vnútrajšok.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.