Sonda Rosetta našla modul Philae

, Autor:
AKTUALIZOVANÉ: Sonde Rosetta Európskej vesmírnej agentúry (ESA) sa pravdepodobne podarilo nájsť modul Philae, ktorý sa od novembra 2014 nachádza na kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko. Vedci z ESA tak zistili presnú polohu neaktívneho modulu, ktorého misiu oficiálne ukončili tento rok vo februári.

(SITA) - Modul je jasne vidno na nových záberoch, ktoré dorazili na Zem v nedeľu. Rosetta ich spravila zo vzdialenosti 2,7 kilometra od kométy, pričom Philae je na nich zakliesnený pod veľkým previsom na lokalite Abydos. Tú už Rosetta skúmala aj predtým, avšak neúspešne. Teraz sa však nachádzala bližšie k povrchu a navyše miesto, kde sa Philae nachádza, je v súčasnosti lepšie osvetlené. Sonde sa podarilo modul objaviť iba necelý mesiac pred tým, než 30. septembra sama narazí do kométy, čím ukončí svoju dvanásťročnú misiu.

 

Rosettu vypustila ESA do vesmíru 2. marca 2004, pričom cestou ku kométe absolvovala aj prelety okolo planétok 2867 Šteins (september 2008) a 21 Lutetia (júl 2010). V júni 2011 ju potom technici z ESA uviedli do hibernácie, aby znížili spotrebu jej energie. Z hibernácie sa prebrala v januári 2014, od polovice marca až do konca apríla potom vedci postupne zapli jednotlivé prístroje a v máji sonda naštartovala svoje motory a začala sa približovať ku kométe 67P/Churyumov-Gerasimenko. Na jej obežnú dráhu sa dostala 6. augusta, pričom záverečný približovací manéver trval šesť a pol minúty.

 

Dvanásteho novembra 2014 potom vypustila spomínaný modul Philae, ktorý pristál približne o sedem hodín neskôr, čím sa stal prvým ľudskou rukou vyrobeným strojom na kométe. Pri pristátí sa mu však nepodarilo vystreliť úchytné zariadenia podobné harpúne, a preto sa odrazil. Na povrch kométy po druhý raz dosadol až o hodinu a 50 minút neskôr, potom sa odrazil ešte raz a po siedmich minútach pristál po tretí raz, pričom ale skončil na mieste, kde nebol dostatok slnečného žiarenia potrebného na nabíjanie batérie. Po niekoľkých dňoch sa preto modulu vybila batéria a prepol sa do hibernačného režimu. Počas krátkeho obdobia fungovania však stihol na povrchu kométy zaznamenať prítomnosť organických molekúl. Z hibernačného režimu sa prebral až po siedmich mesiacoch a následne sa prostredníctvom Rosetty sedemkrát nakrátko skontaktoval so Zemou. Posledný kontakt s ním vedci nadviazali 9. júla 2015, odvtedy však boli všetky pokusy o komunikáciu neúspešné.

 

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com a archívu agentúry SITA.

AKTUALIZOVANÉ: Podľa zdrojov od Pavla Toufara boli informácie o tom, že by sa malo jednať o stratený modul Philae, vyvrátené. Ak budeme mať ďalšie informácie, sprostredkujeme vám ich na našich stránkach.

(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.