Čínske lunárne vozidlo ukončilo po 31 mesiacoch svoju činnosť

, Autor:
Čínske lunárne vozidlo Nefritový králik po 31 mesiacoch činnosti plánovane prestalo so zberom údajov na povrchu Mesiaca. Informovali o tom 3. augusta čínske štátne médiá.

(SITA) - Lunárne vozidlo bolo dopravené na Mesiac 14. decembra 2013, keď pristálo v oblasti Mare Imbrium (Mora dažďov) južne od krátera Laplace F. spolu s pristávacím modulom Čchang-e 3.

Čchang-e 3 prešiel 28. júla na 14 dní do stavu hibernácie počas mesačnej noci, zatiaľ čo Nefritový králik (Jü-tchu) ukončil svoju činnosť.

Dáta, ktoré Nefritový králik prostredníctvom kamier, teleskopov a radarov na Mesiaci získal a odoslal na Zem, vedcom pomohli pochopiť geologickú evolúciu tohto vesmírneho telesa.

Čína sa na budúci rok chce pokúsiť vyslať na Mesiac nepilotovanú misiu Čchang-e 5, ktorej úlohou bude odobrať na Mesiaci vzorky a vrátiť sa s nimi na Zem. Podobné lety sa zatiaľ úspešne podarilo realizovať len Rusku a Spojeným štátom.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.