Za tmavé sfarbenie Merkúru môže pravdepodobne grafit

, Autor:
Merkúr mohol mať v minulosti vonkajšiu vrstvu tvorenú grafitom. Tvrdia to americkí vedci na čele s Patrickom Peplowskim z Johns Hopkins University Applied Physics Laboratory (APL), podľa ktorých táto teória vysvetľuje nezvyčajne tmavý povrch tejto planéty.

Kredit: NASA

(SITA) - Peplowski s kolegami analyzovali údaje zo sondy Messenger, pričom zistili, že najtmavšie oblasti Merkúru obsahujú veľké množstvo uhlíka a zároveň sa nachádzajú v oblasti s veľkými impaktnými krátermi. Podľa vedcov môže za tmavé sfarbenie práve grafit, ktorý by mohol byť pozostatkom prvotnej vonkajšej kôry. Tá pravdepodobne vznikla po ochladení globálneho magmatického oceánu v ranom období po vzniku planéty. "Ako tento magmatický oceán chladol a začali sa kryštalizovať minerály, tak všetky okrem grafitu klesli na dno. Grafit však zostal na povrchu, a vytvoril tak prvotnú kôru Merkúru," vysvetlila Rachel Klima, ktorá taktiež pracuje v APL.

Túto kôru však neskôr prekryla vulkanická činnosť a iné geologické procesy. Grafit sa dostal znova na povrch práve po dopadoch väčších vesmírnych telies a spôsobil tak tmavé sfarbenie planéty. "Ak sme naozaj identifikovali pozostatky pôvodnej kôry Merkúru, tak poznanie jej vlastností nám umožní získať vedomosti o ranej histórii Merkúru," dodal Peplowski, ktorý spolu s kolegami publikoval výsledky svojej štúdie v časopise Nature Geoscience.

 

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.