Čína vyslala do vesmíru prvý kozmický ďalekohľad

dampe
17.12.2015Čína vyslala na obežnú dráhu Zeme prvý vesmírny ďalekohľad. Jeho úlohou bude pátrať po hypotetickej tmavej hmote, ktorú nie je možné pozorovať bežnými astronomickými prostriedkami.

LISA PATHFINDER na ceste k vysvetleniu gravitačných vĺn

LISA Pathfinder 2
07.12.2015Sondu LISA Pathfinder Európskej vesmírnej agentúry vyniesla raketa Vega z európskeho kozmodrómu v Kourou vo Francúzskej Guyane na svoju cestu za ukážkou technológie na pozorovanie gravitačných vĺn z vesmíru.

Vypustili vedeckú družicu LISA Pathfinder

lisa lpf
04.12.2015Európska vesmírna agentúra (ESA) včera s jednodňovým oneskorením vypustila do vesmíru vedeckú družicu LISA Pathfinder. Nosná raketa Vega nesúca družicu odštartovala o 05:04 SEČ z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane, informovali agentúry DPA a Reuters.

India vypustila do vesmíru svoje prvé kozmické observatórium Astrosat

DWR astrosat
28.09.2015India dnes úspešne vypustila do vesmíru svoje prvé kozmické observatórium. Nosná raketa so zariadením Astrosat a šiestimi ďalšími zahraničnými družicami odštartovala z Kozmodrómu Satiša Dhawana, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na miestne úrady.

Vesmírny program Galileo ako prvý pomôže pri záchrane ľudských životov

galileo3
17.09.2015Európska komisia (EK) 11. seoptembra potvrdila, že ďalšie dve družice európskeho vesmírneho programu Galileo, pomenované Alba a Oriana, boli v noci úspešne vyslané na obežnú dráhu okolo Zeme.

Na obežnú dráhu umiestnili družice č. 9 a 10 navigačného systému Galileo

Galileo satellites entering free-flight node full image 2
17.09.2015Na obežnú dráhu Zeme sa v noci z 10. na 11. septembera podarilo umiestniť ďalšie dve družice európskeho navigačného systému Galileo, čím priblížil termín jeho spustenia.

Pred 25 rokmi vyniesli na orbitu Hubblov vesmírny ďalekohľad

Hst new
26.03.2015Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) vypustil pred 25 rokmi na obežnú dráhu Zeme Hubblov vesmírny ďalekohľad, ktorý je jedným z najdôležitejších teleskopov v dejinách astronómie. Na orbitu ho 24. apríla 1990 vyniesol raketoplán Discovery, pričom ďalekohľad začal pracovať 20. mája.

MAVEN pozorovala na Marse zvláštnu polárnu žiaru

maven 81746937 81746936
26.03.2015Vesmírna sonda MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN) zaznamenala nad severnou hemisférou Marsu zvláštnu polárnu žiaru, ktorá zasahovala hlboko do atmosféry červenej planéty. Sonda pozorovala túto žiaru celkovo päť dní koncom decembra. Vedci na čele s Bruceom Jakoským z University of...

Meranie kozmického žiarenia zariadením SEVAN

Ls kontajner
04.04.2014Od 20. marca 2014 prebieha spojité meranie kozmického žiarenia (KŽ) zariadením s označením SEVAN na Lomnickom štíte v laboratóriu KŽ oddelenia kozmickej fyziky Ústavu experimentálnej fyziky v Košiciach. Ide o experimentálne zariadenie vyvinuté v Ústave fyziky Arménskej akadémie vied. Experiment...

ESA vybrala na realizáciu „Lovcov planét“ PLATO

Searching for exoplanetary systems large
04.04.2014ESA vybrala ako svoju tretiu vedeckú misiu strednej kategórie kozmické observatórium určené na hľadanie planét pri cudzích hviezdach. Jej vypustení je plánované na rok 2024. Misia PLATO (PLAnetary Transits and Oscillations of stars) bola vybraná vedeckým programovým výborom ESA ako časť programu...

Spektrograf MUSE bol úspešne inštalovaný na VLT

Muse eso
04.04.2014Na ďalekohľad ESO/VLT, ktorý pracuje na observatóriu Paranal v severnom Chile, vedci pripojili nový výkonný prístroj označovaný skratkou MUSE. Behom prvej fázy veľmi úspešných testovacích pozorovaní sa MUSE zameral na vzdialené galaxie, jasné hviezdy a ďalšie skúšobné ciele.

Observatórium Gaia odštartovalo svoju misiu

Gaia
30.12.2013Z Guyanského kozmického centra neďaleko mesta Kourou vo Francúzskej Guyane vo štvrtok 19. decembra o 6:12 miestneho času (10:12 SEČ) vyštartovala raketa Sojuz ST-B, ktorá do vesmíru vyniesla vesmírne observatórium Gaia v hodnote 740 miliónov eur. To sa od rakety úspešne odpojilo niekoľko minút po...

Satelit GOCE ukončil misiu, zhorel v atmosfére

GOCE skoncil
15.11.2013Predstavitelia Európskej vesmírnej agentúry (ESA) oznámili, že satelit GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer), ktorého úlohou bolo mapovanie gravitačného poľa Zeme, zhorel v pondelok 11. novembra v skorých ranných hodinách v atmosfére.

Keplerov ďalekohľad sa nepodarilo opraviť

Teleskp kepler
02.09.2013Odborníkom z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa nepodarilo opraviť teleskop Kepler, ktorého úlohou je hľadať exoplanéty podobné Zemi. Teleskop je nefunkčný od mája, keď sa mu pokazil druhý zo štyroch zotrvačníkov. Na správne fungovanie pritom potrebuje funkčné aspoň tri....

Herschelov vesmírny ďalekohľad odstavili

Herschel
21.06.2013Kontrolóri z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v pondelok definitívne odstavili Herschelov vesmírny ďalekohľad, ktorý koncom apríla po takmer štyroch rokoch ukončil svoju misiu. Stalo sa tak po tom, čo sa mu minulo tekuté hélium, ktoré ho ochladzovalo na prevádzkovú teplotu mínus 273 stupňov...