Astronómovia zrejme spozorovali jadro plynného obra

exoplanet neptunian desert
13.07.2020Astronómovia objavili pri vzdialenej hviezde dosiaľ nespozorovaný objekt, ktorý by mohol byť jadrom plynného obra, ako sú napríklad planéty Jupiter a Saturn.

Astronómovia objavili najmladší magnetar

magnetic-neutron-star
24.06.2020Astronómovia z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a Európskej vesmírnej agentúry (ESA) objavili veľmi mladú neutrónovú hviezdu. Swift J1818.0-1607 v súhvezdí Strelca, ktorá je vzdialená od Zeme zhruba 16-tisíc svetelných rokov, má len 240 rokov. Väčšina neutrónových hviezd je...

Nemecko-ruský teleskop poskytol novú röntgenovú mapu vesmíru

mapa vesmiru newbodynew
24.06.2020Nemecko-ruský teleskop ponúkol prelomovú mapu vesmíru, ktorá zaznamenáva röntgenové žiarenie. Snímka zachytáva viaceré prudké fenomény vo vesmíre, ako napríklad vybuchujúce hviezdy alebo čierne diery pohlcujúce iné objekty.

Rusko zvažuje výstavbu novej vesmírnej stanice

rusko-vesmirna-stanica
02.06.2020Rusko zvažuje výstavbu novej vesmírnej stanice. Nahradiť by mohla Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), ktorá už má svoje roky. S prácami by sa mohlo začať ihneď, povedal šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin v pondelok pre rozhlasovú stanicu Komsomoľskaja pravda.

SpaceX upravuje satelity siete Starlink tak, aby nevrhali na Zem jas

satelity starlink
11.05.2020Spoločnosť SpaceX upravuje svoje satelity siete Starlink tak, aby na Zem nevrhali silný jas. Potvrdil to výkonný riaditeľ firmy Elon Musk. SpaceX má na obežnej dráhe Zeme množstvo družíc v rámci siete Starlink, prostredníctvom ktorej chce poskytovať na celom svete vysokorýchlostný internet.

Vesmír sa zrejme nerozpína rovnomerne

Cosmic expansion measured across the sky article
14.04.2020Vesmír sa zrejme nerozpína rovnomerne, ako to po desaťročia predpokladali astronómovia. Naznačuje to nová štúdia založená na dátach z vesmírnych observatórií XMM-Newton Európskej vesmírnej agentúry (ESA), Chandra amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a röntgenového satelitu...

Nová generácia teleskopov bude môcť lepšie preskúmať planéty, podobné Zemi

jwst
31.03.2020Teleskop Jamesa Webba poletí do vesmíru niekedy na budúci rok a odštartuje novú éru objavovania vesmíru.

Teleskop priniesol nové zábery povrchu Slnka

solar orbiter esa
07.02.2020Solárny teleskop na Havaji priniesol nové zábery povrchu Slnka.

Začali pátrať po temnej energii, hlavnej zložke vesmíru

hubble tmavaenergia
31.10.2019Viditeľná, nám známa hmota, tvorí len 4,8 percenta súhrnu celkovej hmoty a energie vo vesmíre. Až 95percent predstavuje temná energia a temná hmota.

NASA vyslala satelit, ktorý bude skúmať ionosféru

ICON satelit
21.10.2019Satelit Icon bude skúmať žiarenie atmosféry, ktoré vzniká z plynov v ionosfére, a nabité prostredie v jeho okolí.

Vypustili teleskop Spektr-RG

spektr-rg
20.07.2019Spoločný rusko-nemecký projekt by mal s dosiaľ nevídanou presnosťou mapovať röntgenové žiarenie vo vesmíre

Zverejnili prvú snímku čiernej diery, prirovnávajú ju k Sauronovmu oku

cierna diera eht
11.04.2019Medzinárodný tím astronómov v stredu zverejnil vôbec prvú snímku čiernej diery. Ide o supermasívnu čiernu dieru v galaxii M87, ktorá je od nás vzdialená 53 miliónov svetelných rokov.

Prelomový výsledok z teleskopu Event Horizon pátrajúcom po čiernych dierach

ciernediery eht brifing
10.04.2019Tím pracujúci s teleskopom Event Horizon plánuje 10. apríla veľké oznámenie. Môžeme byť na prahu nového, nebývalého pohľadu na čiernu dieru.

NASA zhudobnila fotografiu Hubblovho vesmírneho ďalekohladu

potw1833a2 web 1024
13.03.2019S netradičnou aktivitou prišli cez víkend pracovníci amerického NASA, ktorí zavesili na internet vesmírnu hudbu. Tentokrát však nejde o reálne zvuky prichádzajúce v nejakej forme z vesmíru - NASA sa pokúsila "zhudobniť" jednu z fotografií zhotovených Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom. Ako píše...

Do vesmíru vyslali prvý satelit zo Spojených arabských emirátov

Khalifa Sat
31.10.2018Z japonského kozmodrómu Tanegašima v pondelok vzlietla raketa, ktorá úspešne vyniesla na obežnú dráhu Zeme prvý satelit vyrobený v Spojených arabských emirátoch (SAE)