Raketa SpaceX Falcon 9 vyniesla nový röntgenový vesmírny teleskop IXPE od NASA

IXPE start01
09.12.2021IXPE bude skúmať fyziku niektorých z najdynamickejších objektov vesmíru: čierne diery a neutrónové hviezdy.

Čína oslávila dokončenie navigačného systému Beidou

GPS Beidou 2011
12.08.2020Čína oslávila dokončenie navigačného systému Beidou. Prezident Si Ťin-pching oficiálne spustil systém v piatok 31. júla v Pekingu. V poradí 55. satelit v rámci konštelácie vypustili 23. júna a predstavitelia projektu potvrdili, že všetky testy boli úspešné a je plne funkčný.

NASA plánuje skúmať hviezdy s pomocou masívneho balóna s teleskopom

high-altitude-balloon
28.07.2020Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) sa pripravuje na novú misiu, v rámci ktorej vyšle do vyššej vrstvy atmosféry Zeme obrovský balón s teleskopom. Ten bude skúmať vlnové dĺžky svetla z novovzniknutých hviezd, ktoré blokuje zemská atmosféra. Informuje o tom portál TechCrunch.

Štart Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba odložili o sedem mesiacov

jwst-june2020
20.07.2020Štart nástupcu Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu odložili o sedem mesiacov v dôsledku pandémie a technických problémov. Predstavitelia misie vo štvrtok oznámili, že Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba nevyšlú do vesmíru v marci 2021, ale až 31. októbra 2021.

Vedci vytvorili snímku utvárania sa hviezdokopy

nrao20in08 Mosaic ALMA HST
13.07.2020Astronómovia vytvorili snímku "nebeských ohňostrojov" vo vzdialenej hviezdokope G286.21+0.17. Farebný záber hviezdokopy, zachytenej pri tom, ako sa formuje, je mozaikou rádiových snímok rôznych vlnových dĺžok.

Astronómovia zrejme spozorovali jadro plynného obra

exoplanet neptunian desert
13.07.2020Astronómovia objavili pri vzdialenej hviezde dosiaľ nespozorovaný objekt, ktorý by mohol byť jadrom plynného obra, ako sú napríklad planéty Jupiter a Saturn.

Astronómovia objavili najmladší magnetar

magnetic-neutron-star
24.06.2020Astronómovia z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a Európskej vesmírnej agentúry (ESA) objavili veľmi mladú neutrónovú hviezdu. Swift J1818.0-1607 v súhvezdí Strelca, ktorá je vzdialená od Zeme zhruba 16-tisíc svetelných rokov, má len 240 rokov. Väčšina neutrónových hviezd je...

Nemecko-ruský teleskop poskytol novú röntgenovú mapu vesmíru

mapa vesmiru newbodynew
24.06.2020Nemecko-ruský teleskop ponúkol prelomovú mapu vesmíru, ktorá zaznamenáva röntgenové žiarenie. Snímka zachytáva viaceré prudké fenomény vo vesmíre, ako napríklad vybuchujúce hviezdy alebo čierne diery pohlcujúce iné objekty.

Rusko zvažuje výstavbu novej vesmírnej stanice

rusko-vesmirna-stanica
02.06.2020Rusko zvažuje výstavbu novej vesmírnej stanice. Nahradiť by mohla Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), ktorá už má svoje roky. S prácami by sa mohlo začať ihneď, povedal šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin v pondelok pre rozhlasovú stanicu Komsomoľskaja pravda.

SpaceX upravuje satelity siete Starlink tak, aby nevrhali na Zem jas

satelity starlink
11.05.2020Spoločnosť SpaceX upravuje svoje satelity siete Starlink tak, aby na Zem nevrhali silný jas. Potvrdil to výkonný riaditeľ firmy Elon Musk. SpaceX má na obežnej dráhe Zeme množstvo družíc v rámci siete Starlink, prostredníctvom ktorej chce poskytovať na celom svete vysokorýchlostný internet.

Vesmír sa zrejme nerozpína rovnomerne

Cosmic expansion measured across the sky article
14.04.2020Vesmír sa zrejme nerozpína rovnomerne, ako to po desaťročia predpokladali astronómovia. Naznačuje to nová štúdia založená na dátach z vesmírnych observatórií XMM-Newton Európskej vesmírnej agentúry (ESA), Chandra amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a röntgenového satelitu...

Nová generácia teleskopov bude môcť lepšie preskúmať planéty, podobné Zemi

jwst
31.03.2020Teleskop Jamesa Webba poletí do vesmíru niekedy na budúci rok a odštartuje novú éru objavovania vesmíru.

Teleskop priniesol nové zábery povrchu Slnka

solar orbiter esa
07.02.2020Solárny teleskop na Havaji priniesol nové zábery povrchu Slnka.

Začali pátrať po temnej energii, hlavnej zložke vesmíru

hubble tmavaenergia
31.10.2019Viditeľná, nám známa hmota, tvorí len 4,8 percenta súhrnu celkovej hmoty a energie vo vesmíre. Až 95percent predstavuje temná energia a temná hmota.

NASA vyslala satelit, ktorý bude skúmať ionosféru

ICON satelit
21.10.2019Satelit Icon bude skúmať žiarenie atmosféry, ktoré vzniká z plynov v ionosfére, a nabité prostredie v jeho okolí.