SpaceX upravuje satelity siete Starlink tak, aby nevrhali na Zem jas

satelity starlink
11.05.2020Spoločnosť SpaceX upravuje svoje satelity siete Starlink tak, aby na Zem nevrhali silný jas. Potvrdil to výkonný riaditeľ firmy Elon Musk. SpaceX má na obežnej dráhe Zeme množstvo družíc v rámci siete Starlink, prostredníctvom ktorej chce poskytovať na celom svete vysokorýchlostný internet.

Vesmír sa zrejme nerozpína rovnomerne

Cosmic expansion measured across the sky article
14.04.2020Vesmír sa zrejme nerozpína rovnomerne, ako to po desaťročia predpokladali astronómovia. Naznačuje to nová štúdia založená na dátach z vesmírnych observatórií XMM-Newton Európskej vesmírnej agentúry (ESA), Chandra amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a röntgenového satelitu...

Nová generácia teleskopov bude môcť lepšie preskúmať planéty, podobné Zemi

jwst
31.03.2020Teleskop Jamesa Webba poletí do vesmíru niekedy na budúci rok a odštartuje novú éru objavovania vesmíru.

Teleskop priniesol nové zábery povrchu Slnka

solar orbiter esa
07.02.2020Solárny teleskop na Havaji priniesol nové zábery povrchu Slnka.

Začali pátrať po temnej energii, hlavnej zložke vesmíru

hubble tmavaenergia
31.10.2019Viditeľná, nám známa hmota, tvorí len 4,8 percenta súhrnu celkovej hmoty a energie vo vesmíre. Až 95percent predstavuje temná energia a temná hmota.

NASA vyslala satelit, ktorý bude skúmať ionosféru

ICON satelit
21.10.2019Satelit Icon bude skúmať žiarenie atmosféry, ktoré vzniká z plynov v ionosfére, a nabité prostredie v jeho okolí.

Vypustili teleskop Spektr-RG

spektr-rg
20.07.2019Spoločný rusko-nemecký projekt by mal s dosiaľ nevídanou presnosťou mapovať röntgenové žiarenie vo vesmíre

Zverejnili prvú snímku čiernej diery, prirovnávajú ju k Sauronovmu oku

cierna diera eht
11.04.2019Medzinárodný tím astronómov v stredu zverejnil vôbec prvú snímku čiernej diery. Ide o supermasívnu čiernu dieru v galaxii M87, ktorá je od nás vzdialená 53 miliónov svetelných rokov.

Prelomový výsledok z teleskopu Event Horizon pátrajúcom po čiernych dierach

ciernediery eht brifing
10.04.2019Tím pracujúci s teleskopom Event Horizon plánuje 10. apríla veľké oznámenie. Môžeme byť na prahu nového, nebývalého pohľadu na čiernu dieru.

NASA zhudobnila fotografiu Hubblovho vesmírneho ďalekohladu

potw1833a2 web 1024
13.03.2019S netradičnou aktivitou prišli cez víkend pracovníci amerického NASA, ktorí zavesili na internet vesmírnu hudbu. Tentokrát však nejde o reálne zvuky prichádzajúce v nejakej forme z vesmíru - NASA sa pokúsila "zhudobniť" jednu z fotografií zhotovených Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom. Ako píše...

Do vesmíru vyslali prvý satelit zo Spojených arabských emirátov

Khalifa Sat
31.10.2018Z japonského kozmodrómu Tanegašima v pondelok vzlietla raketa, ktorá úspešne vyniesla na obežnú dráhu Zeme prvý satelit vyrobený v Spojených arabských emirátoch (SAE)

V púšti Atacama sa začne výstavba najväčšieho teleskopu sveta

Atacama Telescope
19.05.2017V čilskej púšti Atacama sa tento mesiac začne s výstavbou najväčšieho teleskopu sveta. Projekt s názvom ELT sa plánoval niekoľko desaťročí a jeho účelom bude pátranie po obývateľných planétach mimo slnečnej sústavy.

Čína v roku 2019 začne s budovaním vlastnej vesmírnej stanice

CMSA chinaspacestation
05.05.2017Čína plánuje v roku 2019 začať s budovaním svojej vlastnej vesmírnej stanice. Uviedol to 28. apríla riaditeľ čínskeho úradu pre vesmírne lety s ľudskou posádkou Wang Čao-jao.

USA vypustili "revolučný" meteorologický satelit

goes-r  2
21.11.2016Nový, revolučný meteorologický satelit vypustili v sobotu na obežnú dráhu Zeme Spojené štáty. Z floridského Mysu Canaveral ho vyniesla raketa Atlas V, informovala tlačová agentúra DPA.

Zverejnili zatiaľ najpresnejšiu 3D mapu Mliečnej dráhy

Gaia GDR1 Sky Map 625
17.09.2016Predstavitelia Európskej vesmírnej agentúry (ESA) zverejnili doteraz najpresnejšiu trojrozmernú mapu galaxie Mliečna dráha, ktorú zhotovili na základe údajov z vesmírneho observatória Gaia.