Mikrometeoroidy sú drobné čiastočky, ktorým sa nevyhne žiadna raketa alebo vesmírna sonda, či satelit. Každá misia tráviaca vo vesmíre určitý čas, zažije množstvo drobných nárazov a nevyhol sa im ani vesmírny teleskop Jamesa Webba, najvýkonnejší vesmírny teleskop vytvorený ľuďmi, aký sa momentálne vo vesmíre nachádza.
Medzi 23. a 25. májom zaznamenal vesmírny teleskop impakt do jedného z hlavných zrkadlových segmentov. Po registrovaní nárazu tím zhodnotil škody a predbežné správy ukazujú, že teleskop stále funguje na úrovni výrazne prevyšujúcej potreby misie. Napriek tomu si vedci v dátach všimli drobnú odchýlku spôsobenú nárazom.
Nárazy mikrometeoroidov do teleskopov sú nevyhnutným aspektom prevádzky akéhokoľvek vesmírneho ďalekohľadfu, ktorý bežne utrpí množstvo nárazov v priebehu dlhých a produktívnych vedeckých misií vo vesmíre. Medzi 23. a 25. májom zasiahol meteoroid vesmírny teleskop Jamesa Webba na jednom zo svojich primárnych zrkadlových segmentov. Prebiehajú dôkladné analýzy a merania. Vplyvy takýchto telsies sa budú naďalej vyskytovať počas celého Webbovho života vo vesmíre. S takýmito udalosťami sa počítalo pri výstavbe aj pri testovaní zrkadiel na zemi. Po úspešnom štarte, nasadení a zarovnaní teleskopu je výkonnosť teleskopu stále vysoko nad očakávaniami,
Zrkadlo bolo skonštruované tak, aby odolalo bombardovaniu z prostredia mikrometeoroidov, prachových častíc letiacich extrémnymi rýchlosťami. Počas budovania ďalekohľadu inžinieri použili množstvo simulácií a skutočných testovacích dopadov na zrkadlové vzorky, aby získali jasnejšiu predstavu o tom, ako teleskop a jeho komponenty čo najviac priespôsobiť na prevádzku v takýchto podmienkach. Avšak tento najnovší dopad bol väčší, ako bol modelovaný, a nad rámec toho, čo tím mohol otestovať na zemi.
„Vždy sme vedeli, že Webb bude musieť zvládnuť prácu v extrémnych podmienkach vesmírneho prostredia, silného ultrafialového svetla a nabitých častíc zo Slnka. Tiež sa musí prispôsobiť kozmickým lúčom z exotických zdrojov v galaxii a občasným zásahom mikrometeoroidov v našej slnečnej sústave,“ povedal Paul Geithner. technický zástupca projektového manažéra v Goddardovom vesmírnom letovom stredisku NASA v Greenbelte v Marylande. „Webb sme navrhli a postavili s výkonnostnou rezervou – optickou, tepelnou, elektrickou, mechanickou – aby sme zaistili, že dokáže plniť svoju ambicióznu vedeckú misiu aj po mnohých rokoch vo vesmíre.“ Napríklad vďaka starostlivej práci tímov na mieste štartu sa Webbova optika udržiavala na zemi čistejšia, než sa vyžadovalo. Ich dokonalá čistota zlepšuje celkovú odrazivosť a priepustnosť, čím zlepšuje celkovú citlivosť.
Okrem toho, schopnosť teleskopu snímať a nastavovať polohy zrkadiel umožňuje čiastočnú korekciu následkov nárazov. Úpravou polohy ovplyvneného segmentu môžu inžinieri zrušiť časť skreslenia. Tým sa minimalizuje akýkoľvek vplyv, aj keď nie všetku degradáciu možno týmto spôsobom odstrániť. Inžinieri už vykonali prvú takúto úpravu pre nedávno ovplyvnený segment C3 a ďalšie plánované úpravy zrkadiel budú pokračovať v dolaďovaní tejto korekcie. Tieto kroky sa budú v prípade potreby opakovať v reakcii na budúce udalosti ako súčasť monitorovania a údržby teleskopu počas celej misie.
Na ochranu teleskopu môžu letové tímy tiež použiť ochranné manévre, ktoré zámerne odvrátia optiku od známych meteorických rojov skôr, ako by spôsobili ďalekohľadu problémy. Tento posledný zásah ale nebol výsledkom meteorického roja a v súčasnosti sa považuje za nevyhnutnú náhodnú udalosť. V dôsledku tohto vplyvu bol vytvorený špecializovaný tím inžinierov, ktorý má hľadať spôsoby, ako zmierniť účinky ďalších mikrometeoroidných zásahov tohto rozsahu. Postupom času bude tím zbierať neoceniteľné údaje a spolupracovať s odborníkmi na predpovede mikrometeoroidov z Marshall Space Flight Center NASA, aby mohol takéto udalosti lepšie predpovedať.
„S Webbovými zrkadlami vystavenými vesmíru sme očakávali, že občasné dopady mikrometeoroidov časom elegantne znížia výkon ďalekohľadu,“ povedal Lee Feinberg, manažér optických teleskopov Webb v NASA Goddard. „Od jeho spustenia sme mali štyri menšie merateľné mikrometeoroidné zásahy, ktoré boli v súlade s očakávaniami. Tento posledný však bol väčší, ako predpokladali naše predpovede o degradácii. Tieto letové údaje použijeme na aktualizáciu našej analýzy výkonnosti v priebehu času a tiež na vývoj operačných prístupov, aby sme zaistili maximalizáciu zobrazovacieho výkonu teleskopu v najlepšom možnom rozsahu počas mnohých nasledujúcich rokov.
Zdroj: Tlačová správa NASA