Observatórium JWST (James Webb space telescope) v rámci spoločného úsilia s ESA (Európskou vesmírnou agentúrou) a Kanadskou vesmírnou agentúrou je revolučným observatóriom NASA, ktorého cieľom je hľadať svetlo z prvých galaxií v ranom vesmíre a skúmať našu vlastnú slnečnú sústavu, ako aj exoplanéty.
„Vesmírny teleskop Jamesa Webba predstavuje ambíciu, ktorú NASA a naši partneri udržiavajú, aby nás poháňali vpred do budúcnosti,“ povedal šéf NASA Bill Nelson. „Nemôžem sa dočkať, až uvidím, čo odhalí!“
Pozemné tímy začali prijímať telemetrické údaje od Webba asi päť minút po štarte. Raketa Arianespace Ariane 5 fungovala podľa očakávania a oddelila sa od observatória po 27 minútach letu. Observatórium bolo uvoľnené vo výške približne 1 400 kilometrov. Približne 30 minút po štarte Webb rozložil svoje solárne panely a manažéri misie potvrdili, že tieto dodávajú teleskopu potrebnú energiu. Po nasadení solárnych panelov operátori misie vytvorili komunikačné spojenie s observatóriom cez pozemnú stanicu Malindi v Keni a pozemná kontrola v Space Telescope Science Institute v Baltimore vyslala prvé príkazy teleskopu.
Inžinieri a pozemní dispečeri vykonali prvé z troch korekčných manévrov v strede kurzu asi 12 hodín a 30 minút po štarte, pričom spustili trysky teleskopu, aby ho manévrovali po optimálnej trajektórii smerom k jej cieľu na obežnej dráhe v libračnom bode L2 približne 1,5 milióna kilometrov od Zeme.
„Chcem zablahoželať tímu k tomuto neuveriteľnému úspechu – spustenie Webba znamená významný moment nielen pre NASA, ale pre tisíce ľudí na celom svete, ktorí venovali svoj čas a talent tejto misii v priebehu mnohých rokov,“ povedal Thomas Zurbuchen, pridružený administrátor pre riaditeľstvo vedeckej misie v sídle NASA vo Washingtone. „Webbov vedecký prísľub je teraz bližšie ako kedykoľvek predtým. Sme pripravení na skutočne vzrušujúce obdobie objavovania vecí, ktoré sme nikdy predtým nevideli a ani si nepredstavovali.“
Najväčšie a najkomplexnejšie vesmírne vedecké observatórium na svete sa teraz začne šesť mesiacov uvádzať do prevádzky vo vesmíre. Na konci uvedenia do prevádzky Webb dodá svoje prvé obrázky. Webb nesie štyri najmodernejšie vedecké prístroje s vysoko citlivými infračervenými detektormi bezprecedentného rozlíšenia. Webb bude študovať infračervené svetlo z nebeských objektov s oveľa väčšou jasnosťou ako kedykoľvek predtým. Prvotriedna misia je vedeckým nástupcom úspešných vesmírnych teleskopov NASA Hubble a Spitzer, skonštruovaných tak, aby dopĺňali a podporovali vedecké objavy týchto a ďalších misií.
„Spustenie Webbovho vesmírneho teleskopu je kľúčovým momentom – toto je len začiatok Webbovej misie,“ povedal Gregory L. Robinson, programový riaditeľ teleskopu v ústredí NASA. "Pre teleskop teraz nasleduje kritických 29 dní, počas ktorých sa rozvinie vo vesmíre. Webb podstúpi najťažšiu a najkomplexnejšiu sekvenciu rozmiestnenia, o akú sme sa kedy vo vesmíre pokúsili. Po dokončení uvedenia do prevádzky uvidíme úžasné obrázky, ktoré zaujmú našu predstavivosť.“
Revolučná technológia ďalekohľadu preskúma každú fázu kozmickej histórie – od našej slnečnej sústavy po najvzdialenejšie pozorovateľné galaxie v ranom vesmíre až po všetko medzi tým. Webb odhalí nové a neočakávané objavy a pomôže ľudstvu pochopiť pôvod vesmíru a naše miesto v ňom.
Viac informácii nájdete na domovskej stránke teleskopu.