Čína oslávila dokončenie navigačného systému Beidou

, Autor:
Čína oslávila dokončenie navigačného systému Beidou. Prezident Si Ťin-pching oficiálne spustil systém v piatok 31. júla v Pekingu. V poradí 55. satelit v rámci konštelácie vypustili 23. júna a predstavitelia projektu potvrdili, že všetky testy boli úspešné a je plne funkčný.

Obežné dráhy systémov GPS a Beidou v roku 2011. Zdroj: Silkroadgazette

(SITA/AP) - Prvú generáciu Beidou vyradili z prevádzky v roku 2012. Súčasná tretia verzia satelitnej siete, známa ako BDS-3, by mala poskytnúť celosvetové pokrytie pre navigáciu a poskytovanie času a stať sa tak alternatívou amerického systému GPS, európskeho systému Galileo a ruského Glonassu. Čína tvrdí, že by chcela spolupracovať s inými navigačnými systémami. Oficiálna tlačová agentúra Sin-chua informovala, že BeiDou je kompatibilný s ďalšími troma systémami, ktoré však bližšie nešpecifikovala.

 

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí povedel, že systém už funguje vo viac ako polovici svetových krajín a podotkol, že je dôkazom čínskeho odhodlania mierového využitia vesmíru a túžby spolupracovať s inými krajinami.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.