Teleskop priniesol nové zábery povrchu Slnka

, Autor:
Solárny teleskop na Havaji priniesol nové zábery povrchu Slnka.

ESA

(SITA) - Daniel K. Inouye Solar Telescope (DKIST) zaznamenal "bunkové štruktúry" povrchu veľké zhruba 30 kilometrov, čo je pozoruhodné, keďže hviezda má priemer približne 1,4 milióna kilometra a od Zeme je vzdialená 149 miliónov kilometrov. Vedci zverejnili aj video, v ktorom je možné vidieť svetlé konvekčné masy horúceho plynu alebo plazmy. Tmavé okraje zapríčiňuje ochladzovanie.

 

Teleskop sa nachádza na vulkáne Haleakala na ostrove Maui. Spomedzi svetových solárnych teleskopov má najväčšie - štvormetrové zrkadlo. Jeho cieľom je študovať činnosť Slnka. Vedci chcú získať nové informácie o jeho dynamickom správaní v nádeji, že dokážu lepšie predpovedať jeho energetické výbuchy, čo sa často označuje ako "vesmírne počasie".

 

"Potrebujeme pochopiť základnú fyziku týkajúcu sa vesmírneho počasia, a to sa začína na Slnku. Práve to bude Inouye Solar Telescope študovať počas ďalších dekád," uviedol Matt Mountain z Asociácie univerzít pre výskum v astronómii, ktorá riadi DKIST.

 

Vedcom pomôže v štúdii aj vesmírna sonda Solar Orbiter, alebo SoIO, ktorú plánujú vypustiť na budúci týždeň na Floride. Jej úlohou bude pozorovať Slnko z doteraz najbližšej vzdialenosti, a to 42 miliónov kilometrov od jeho povrchu.

 

Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/science-environment-51305216


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.