Projekt Event Horizon Telescope (EHT), medzinárodná snaha o zachytenie prvého obrázku čiernej diery v histórii, oznámi na tlačovej konferencii svoj "prelomový výsledok".
Tento brífing, poriadaný EHT a Národnou vedeckou nadáciou USA (NSF), sa koná v stredu 10. apríla o 13h00 GMT v Národnom tlačovom spolku vo Washingtone D.C. a vy môžete tieto veľké novinky sledovať, pretože budú streamované naživo.
Podľa NSF výboru bude na tejto tlačovke rečniť riaditeľ NSF France Córdova spolu s nasledujúcimi účastníkmi:
- Shepherd Doeleman, riaditeľ NSF a senior výskumný pracovník v Astrofyzikálnom centre na Harvarde a v Smithsonovom Inštitúte
- Daniel Marrone z Odd. astronómie Univerzity v Arizone a Stewardovho observatória
- Avery Broderick z Odd. fyziky a astronómie Univerzity Waterloo a Perimeter inštitútu pre teoretickú fyziku
- Sera Markoff z Univerzity v Amsterdame, Inštitútu A. Pannekoeka pre astronómiu, gravitáciu a astročasticovú fyziku v Amsterdame.
Súvisiace tlačové konferencie sa podľa výboru NSF budú súčasne konať v Bruseli, Santiago (Chile), v Šanghaji, Taipei (Taiwan) a v Tokiu. Rečníkmi budú aj niektorí vplyvní ľudia, napríklad Carlos Moedas, európsky komisár pre výskum, vedu a inovácie; James Liao, prezident Čínskej Akadémie, riaditeľ Európskeho južného observatória Xavier Barcons a riaditeľ Veľkého milimetrového a submilimetrového zoskupenia rádioteleskopov v Atacame, Sean Dougherty.
Výbor síce neuviedol, čoho sa oznámenie bude týkať, ale informácie uvedené vyššie naznačujú, že pôjde o veľkú vec.
Ak si teda chcete pospájať jednotlivé indície, tu sú niektoré základné informácie o EHT. Projekt združuje rádioteleskopy po celej zemeguli, tvoriac tak virtuálny teleskop o veľkosti Zeme. Cieľom je generovať dostatočnú zväčšovaciu schopnosť pre zobrazenie oblasti okolo čiernej diery, obzvlášť horizontu udalostí – oblasť, spoza ktorej nedokáže uniknúť ani svetlo. Priame zobrazenie čiernej diery, teda časti vovnútri horizontu udalostí, je z našej perspektívy samozrejme nemožné, pretože odtiaľ neprúdia žiadne fotóny.
"Táto schopnosť by mohla otvoriť nové okno do skúmania všeobecnej relativity, akrécie a výtokových procesov na hranici čiernej diery, o existencii horizontov udalostí a fundamentálnej fyzike čiernych dier.", píše sa v popise projektu EHT.
"V nasledujúcich rokoch bude medzinárodný tím EHT poriadať pozorovacie kampane na zvýšenie rozlišovacej schopnosti a citlivosti so zameraním sa na čierne diery.", dodáva tím EHT.
Projekt EHT sa zameriava na dve supermasívne čierne diery s najväčšími zdanlivými horizontmi udalostí. Jedna z nich, známa ako Sagittarius A, sa nachádza v srdci našej galaxie a druhou je obria čierna diera v blízkosti eliptickej galaxie M87.
Preložila Júlia Horilová,
Zdroj: https://www.space.com/event-horizon-telescope-black-hole-announcement-coming-soon.html