Satelit Sentinel-1b spravil prvú radarovú snímku

, Autor:
Nový európsky satelit Sentinel-1b poslal na Zem svoj prvý radarový záber, ktorý zachytáva 250-kilometrový úsek Arktídy vrátane súostrovia Špicbergy. Družica je súčasťou projektu Copernicus, ktorý spustila Európska únia, pričom o prevádzku satelitov sa stará Európska vesmírna agentúra (ESA).

Množstvo ľadu je zrejme okolo ostrovov Svalbard. Pozoruhodné je, že táto snímka bola vyhotovená len dve hodiny po tom, čo riadiace stredisko dalo do prevádzky radar na satelite. Farba bola upravená kvôli prezentácii. (Kredit: COPERNICUS/ESA)

(SITA) - Sentinel-1b vyniesla do vesmíru raketa Sojuz-2, ktorá odštartovala v pondelok z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Prvou úlohou satelitu po vypustení na orbitu bolo postupne rozvinúť svoje solárne panely a radarové antény, pričom samotný radar zapli vo štvrtok. V najbližších týždňoch technici nasmerujú Sentinel-1b na jeho finálnu obežnú dráhu vo výške približne 700 kilometrov, kde sa nachádza už sesterský satelit Sentinel-1a vypustený v roku 2014. Sentinel-1b začne naplno fungovať v septembri a oba satelity budú mapovať zemský povrch každých šesť dní, pričom snímky budú dostupné zdarma aj verejnosti. Tieto satelity dokážu mapovať povrch cez deň aj v noci a bez ohľadu na poveternostné podmienky. Vďaka tomu dokážu rýchlo vytvoriť mapy miest, ktoré postihla nejaká katastrofa.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.