India dokončila svoj družicový navigačný systém

, Autor:
India vo štvrtok 28. apríla úspešne vypustila na obežnú dráhu Zeme poslednú zo siedmich družíc, pomocou ktorých bude prevádzkovaný nový systém globálnej navigácie pre tento región. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na Indickú kozmickú agentúru (ISRO).

Kredit: ISRO

(SITA) - Indický regionálny navigačný družicový systém (IRNSS) bude poskytovať pozičné informácie v Indii a v okruhu 1500 kilometrov. Predpokladá sa, že sa tým zníži závislosť krajiny od amerického navigačného systému GPS. Okrem USA majú svoje vlastné navigačné systémy aj Čína a Rusko.

IRNSS by mal spustiť činnosť v priebehu jedného mesiaca; bude však trvať najmenej rok, kým sa začne jeho komerčné využívanie. Prvá zo siedmich družíc tohto systému bola umiestnená na obežnú dráhu v roku 2013. Podľa tvrdenia indických vedcov by mal byť IRNSS spoľahlivejší než GPS.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.