Observatórium Gaia odštartovalo svoju misiu

, Autor:
Z Guyanského kozmického centra neďaleko mesta Kourou vo Francúzskej Guyane vo štvrtok 19. decembra o 6:12 miestneho času (10:12 SEČ) vyštartovala raketa Sojuz ST-B, ktorá do vesmíru vyniesla vesmírne observatórium Gaia v hodnote 740 miliónov eur. To sa od rakety úspešne odpojilo niekoľko minút po štarte a momentálne letí do vzdialenosti približne 1,5 milióna kilometrov od Zeme, odkiaľ bude vykonávať svoju misiu. Let by mal trvať zhruba mesiac.

    Úlohou observatória, ktoré prevádzkuje Európska vesmírna agentúra (ESA), je vytvoriť trojrozmernú mapu najbližšieho okolia Zeme v galaxii Mliečna dráha. Mala by tak spresniť polohu približne miliardy hviezd, čo predstavuje asi jedno percento všetkých hviezd v Mliečnej dráhe. Pri 150 miliónoch najžiarivejších hviezd taktiež vypočíta ich radiálnu rýchlosť. Gaia by vďaka svojim citlivým prístrojom taktiež mala objaviť aj množstvo doteraz neznámych menších vesmírnych objektov.   Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk  
(c) 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.