Satelit GOCE ukončil misiu, zhorel v atmosfére

, Autor:
Predstavitelia Európskej vesmírnej agentúry (ESA) oznámili, že satelit GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer), ktorého úlohou bolo mapovanie gravitačného poľa Zeme, zhorel v pondelok 11. novembra v skorých ranných hodinách v atmosfére.

    Sonda klesala ponad Sibír, západnú časť Tichého oceánu, východnú časť Indického oceánu a Antarktídu, pričom niektoré časti satelitu mohli dopadnúť do oceánu. Išlo o prvé nekontrolované ukončenie vesmírnej misie ESA od roku 1987.   Satelit GOCE vyniesla na obežnú dráhu Zeme raketa Rokot, ktorá odštartovala 17. marca 2009 z ruského kozmodrómu Pleseck. Sonda, ktorú pre jej tvar prezývali vesmírne Ferrari, operovala na veľmi nízkej obežnej dráhe vo výške približne 260 kilometrov nad Zemou.   Vedci vďaka tejto sonde mohli napríklad potvrdiť, že Zem nemá tvar presnej gule a tiež zaznamenali zvyšovanie morskej hladiny a zmeny oceánskeho prúdenia. Sonda mala pôvodne zotrvať na orbite iba necelé dva roky, no nakoniec sa jej misia pre nízku slnečnú aktivitu predĺžila na viac ako štyri roky. Koncom októbra jej však došlo palivo a následne začala postupne klesať k Zemi.   Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk.  
(c) 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.