Herschelov vesmírny ďalekohľad odstavili

, Autor:
Kontrolóri z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v pondelok definitívne odstavili Herschelov vesmírny ďalekohľad, ktorý koncom apríla po takmer štyroch rokoch ukončil svoju misiu. Stalo sa tak po tom, čo sa mu minulo tekuté hélium, ktoré ho ochladzovalo na prevádzkovú teplotu mínus 273 stupňov Celzia. Kontrolóri v pondelok najprv vyprázdnili palivové nádrže ďalekohľadu, aby znížili riziko prípadnej explózie, ku ktorej by mohlo v budúcnosti dôjsť. Následne teleskopu poslali posledný príkaz, aby prerušil komunikáciu so Zemou.

Ďalekohľad sa momentálne nachádza približne 2,14 milióna kilometrov od Zeme na obežnej dráhe Slnka, pričom najbližšie sa k Zemi priblíži znova až o niekoľko storočí. Napriek tomu, že teleskop už svoju misiu ukončil, vedci budú ešte niekoľko rokov skúmať údaje, ktoré vďaka nemu získali.

Herschelov vesmírny ďalekohľad, pomenovaný po britskom astronómovi Frederickovi Williamovi Herschelovi, vyniesla do vesmíru spolu s Planckovým teleskopom raketa Ariane 5, ktorá odštartovala 14. mája 2009 z Guyanského kozmického centra neďaleko mesta Kourou.

Herschelov teleskop bol určený na pozorovanie vesmírnych objektov v infračervenom svetle, na čo mu slúžilo primárne zrkadlo s priemerom 3,5 metra a sekundárne s priemerom 0,3 metra. Údaje z nich následne putovali do troch prístrojov, ktoré vedci navrhli špeciálne pre tento ďalekohľad. Hlavnými cieľmi misie teleskopu boli výskum tvorby galaxií v ranom vesmíre, chemického zloženia objektov ako sú kométy, exoplanéty alebo hnedí trpaslíci, atmosféry planét a medzihviezdnej hmoty.

Dĺžka jeho misie bola naplánovaná na tri až štyri roky. Planckov teleskop by mal svoju misiu ukončiť v októbri, pričom následne ho odstavia rovnakým spôsobom ako Herschelov ďalekohľad. V rovnakom mesiaci plánujú predstavitelia ESA vypustiť teleskop Gaia, ktorého úlohou bude mapovať hviezdy v galaxii Mliečna dráha.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.co.uk a archívu agentúry SITA.


(c) 2013, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.