Gaia poskytla nové detaily pre takmer dve miliardy hviezd v našej galaxii.

Zdroj: GAIA / ESA
17.06.2022Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila údaje o takmer dvoch miliardách hviezd v našej galaxii, ktoré zaznamenala sonda Gaia s cieľom vytvoriť čo najpresnejšiu mapu Mliečnej cesty.

Štátny tajomník Paulis podpísal zmluvu o pridružení Slovenska do ESA

17.06.2022Štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis podpísal v sídle Európskej vesmírnej agentúry v Holandsku zmluvu o pridružení Slovenskej republiky do Európskej vesmírnej agentúry.

Doktorandi môžu vymyslieť názov nového vesmírneho komponentu

17.06.2022Európska komisia (DG DEFIS) rozbieha zaujímavú aktivitu. Ponúka jedinečnú príležitosť pre mladých kreatívnych ľudí vymyslieť a navrhnúť názov pre komponent vesmírneho programu.

Mohutný asteroid preletel včera v blízkosti Zeme

07.06.2022Asteroid trikrát väčší ako veľryba podľa NASA včera preletel v blízkosti Zeme rýchlosťou viac ako 26 000 km/h.

Novoobjavený, čudne pomalý pulzar by nemal vyžarovať rádiové vlny – no predsa ich vysiela

07.06.2022Pomalý pulzar sa nachádza v našej galaxii vzdialený približne 1300 svetelných rokov. Astronómovia pridali do zoznamu neutrónových hviezd nový druh, ktorý ukazuje širokú rozmanitosť kompaktných magnetických pozostatkov mŕtvych, kedysi masívnych hviezd.

Na vesmírnu stanicu Tchien-kung vyslali trojicu kozmonautov

05.06.2022Čína v nedeľu na vesmírnu stanicu Tchien-kung (Nebeský palác) vyslala trojicu kozmonautov, aby na nej dokončili montážne práce. Posádka vesmírnej lode Šen-čou 14 na stanici strávi šesť mesiacov. Vyštartovali krátko o 10:44 miestneho času (4:44 SELČ) zo základne Ťiou-čchüan na okraji púšte Gobi.

Slovensko sa stalo pridruženým členom Európskej vesmírnej agentúry

Sonda ESA-BepiColombo sa v októbri 2021 po troch rokoch letu priblížila k planéte Merkúr. V roku 2025 sa má zachytiť na jej orbite, aby ju mohla lepšie preskúmať. Zdroj: ESA
28.05.2022Vláda Slovenskej republiky schválila návrh na uzavretie Zmluvy o pridružení medzi Slovenskou republikou a ESA. Pridružené členstvo v ESA otvorí nové možnosti vedcom, firmám, startupom, ale aj študentom. Pre Slovensko to predstavuje nie len nové pracovné príležitosti, ale ponúka rovnako možnosti...

Nedávno objavený dvojitý binárny systém je nestabilný

Orbitálne pohyby HD 74438. Poďakovanie: University of Canterbury, Mt John Observatory
18.05.2022Viacnásobné hviezdne systémy sú v Mliečnej dráhe veľmi bežné. Zatiaľ čo väčšina z týchto systémov sú binárne systémy pozostávajúce z dvoch hviezd, iné obsahujú tri, štyri alebo dokonca šesť hviezd. Tieto systémy majú tendenciu byť dosť stabilné, pretože nestabilné systémy majú tendenciu sa...

Experiment, ktorý by mohol potvrdiť piaty stav hmoty vo vesmíre – a zmeniť fyziku, ako ju poznáme

18.05.2022Experiment, ktorý by mohol potvrdiť piaty stav hmoty vo vesmíre – a zmeniť fyziku, ako ju poznáme – bol publikovaný v novom výskumnom článku z University of Portsmouth v Anglicku.

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba je pripravený na spustenie do plnej prevádzky

Autor: NASA/STScI
18.05.2022Zarovnanie JWST je teraz dokončené. Po úplnom preskúmaní sa potvrdilo, že observatórium je schopné zachytiť ostré, dobre zaostrené snímky s každým zo štyroch výkonných palubných vedeckých prístrojov. Po dokončení siedmej a poslednej etapy zarovnania ďalekohľadu tím usporiadal sériu kľúčových...

Astronómovia zo SAV sú kľúčovými partnermi projektu Európskeho slnečného ďalekohľadu

16.05.2022V utorok 10. mája 2022 sa v Aule SAV v Bratislave uskutočnila slávnostná premiéra dokumentárneho filmu Reaching for the Sun – The Story of a Magnetic Star o dejinách a súčasnosti slnečného výskumu a pripravovanom európskom slnečnom ďalekohľade (European Solar Telescope - EST).

Zatmenie Mesiaca budeme môcť pozorovať aj zo Slovenska

15.05.2022V pondelok 16. mája 2022 v ranných hodinách bude zo Slovenska pozorovateľné zatmenie Mesiaca. Bude to úplné zatmenie, ktoré bude na Slovensku viditeľné ako čiastočné. Tieň Zeme zakryje maximálne 41 percent mesačného kotúča, pred dosiahnutím maximálnej fázy Mesiac zapadne.

Vesmírny teleskop Jamesa Webba priniesol prvý "ostrý" záber. Ten prekonal aj tie najoptimistickejšie očakávania

17.03.2022"Zrkadlá sú zarovnané najpresnejšie, ako nám to fyzika dovoľuje": Teleskop Jamesa Webba prekonáva prvým záberom všetky očakávania.

NASA predlžuje misiu vrtuľníkov Ingenuity na Marse

17.03.2022NASA predĺžila letovú prevádzku vrtuľníka Ingenuity Mars do septembra. V nasledujúcich mesiacoch tak doplní vedeckú misiu roveru Perseverance skúmajúcu kráter Jezero. Popri tom bude pokračovať v testovaní vlastných schopností, ktoré majú pomôcť pri dizajne budúcich leteckých dopravných...

Explózia novy zarazila astronómov: Je to urýchľovač častíc, aký ešte v živote nevideli!

15.03.2022RS Opuichi je binárna sústava, ktorá exploduje raz za 20 rokov, no tentokrát si astronómovia všimli niečo veľmi nezvyčajné.