Desiatky slovenských firiem majú technologický potenciál na vstup do vesmírneho sektora

17.10.2022Desiatky slovenských firiem pôsobiacich v oblastiach strojárstva, elektrotechniky, vývoja materiálov alebo IT majú technologický potenciál na vstup do vesmírneho sektora.

Zuzana Čaputová ratifikovala zmluvu o pridružení Slovenska do Európskej vesmírnej agentúry

12.10.2022Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes ratifikovala parlamentom schválenú zmluvu o pridružení Slovenskej republiky do Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Hlava štátu o tom informovala vo svojom profile na sociálnej sieti a vysvetlila, že Slovensko potrebuje vesmír najmä preto, lebo je tam budúci...

V nedeľu bola zaznamenaná silná slnečná erupcia úrovne X1

05.10.2022Slnko v nedeľu o vyžarovalo silnú slnečnú erupciu s vrcholom o 22:25 LSEČ. Solar Dynamics Observatory zachytilo tento moment. Táto erupcia je klasifikovaná ako erupcia X1. Trieda X označuje najintenzívnejšie erupcie, zatiaľ čo číslo poskytuje viac informácií o jej sile.

Tímy NASA potvrdili, že Artemis 1 je v poriadku. Štart sa predpokladá v novembri

05.10.2022Tímy v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride vykonali v piatok počiatočné inšpekcie s cieľom posúdiť potenciálne dopady hurikánu Ian.

Kamera MIRI na JWST odhaľuje zložité štruktúry

29.09.2022Snímky zachytávajú špirálovitú galaxiu IC 5332, ktorú nasnímal HST (horný obrázok) a vesmírny teleskop Jamesa Webba (spodný obrázok). Na týchto snímkach je veľmi dobre vidieť rozdiel medzi výkonmi detektorov oboch vesmírnych teleskopov a výhody kombinovania ich údajov. 

Raketa misie Artemis bola ukrytá pred hurikánom Ian v montážnej hale

29.09.2022V utorok v poobedných hodinách bola raketa NASA SLS a kozmická loď Orion pre misiu Artemis I navrátená do montážnej budovy (VAB) v Kennedyho vesmírnom stredisku z odpaľovacej rampy 39B ako ochrana pred príchodom hurikánu Ian. 

HST rozpoznal ochranný štít, ktorý bráni pár trpasličích galaxií

29.09.2022Najväčšie satelitné galaxie Mliečnej dráhy, Veľké a Malé Magellanove mraky sa navzájom obiehajú a pri interakcii s našou domovskou galaxiou za sebou zanechávali stopy plynných zvyškov. A napriek tomu tieto trpasličie galaxie zostávajú nedotknuté, s pokračujúcou intenzívnou tvorbou hviezd.

Misia NASA DART zasiahla asteroid v historicky prvom teste kozmickej obrany

28.09.2022Po 10 mesiacoch letu vo vesmíre DART - test dvojitého presmerovania asteroidov agentúry NASA v pondelok úspešne zasiahol cieľ asteroidu, čo bol prvý pokus agentúry presunúť asteroid vo vesmíre. Jednalo sa o prvú demonštráciu technológie planetárnej obrany na svete.

Zomrel bývalý kozmonaut Valerij Poľakov

28.09.2022Vo veku 80 rokov zomrel bývalý ruský kozmonaut Valerij Poľakov, ktorý bol držiteľom rekordu za najdlhší jednorazový pobyt vo vesmíre. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Saudská Arábia plánuje v roku 2023 vyslať do vesmíru prvú astronautku

28.09.2022Saudská Arábia spustí výcvikový program, ktorého cieľom je vyslať vlastných astronautov, medzi nimi i ženu, na budúci rok do vesmíru. Program je súčasťou plánu Vízia 2030 zameraného na prepracovanie ekonomiky kráľovstva a zníženie závislosti od ropy, ktorý zahŕňa aj väčšiu integráciu žien do...

Slovensko má nového riadneho člena Medzinárodnej astronautickej akadémie

28.09.2022Vesmírny konštruktér Ján Baláž z Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. v. i. sa stal riadnym členom Medzinárodnej astronautickej akadémie (IAA - International Academy of Astronautics). IAA združuje popredných svetových odborníkov v základnom výskume, kozmickom inžinierstve, kozmickej biomedicíne...

Webov teleskop spochybňuje doterajšie kozmologické modely

02.09.2022Prekvapivo masívne vzdialené galaxie vyvolávajú otázky o ranom formovaní galaxií.

Čína zvažuje misiu na Neptún s jadrovým pohonom

22.07.2022Na nadchádzajúcu dekádu sú navrhnuté niektoré odvážne a najmodernejšie vesmírne misie, detaily uvádza Planetary Decadal Survey na roky 2023 – 2032. Medzi ne sa zaradia aj misie na výskum vzdialených planét našej slnečnej sústavy.

Zaujímavý objekt podobný retiazke nájdený na Marse pravdepodobne odpadol z roveru

22.07.2022Tu je najlepší dôkaz o vode na Marse, aký som kedy videl: Rover NASA Perseverance objavil na Marse zamotanú šnúru, ktorá vyzerá ako vlasec, ktorý za sebou zanechal frustrovaný rybár. Kde je rybolov, tam musí byť voda, však? :-)

Slovenská marsonautka ide hľadať extrémne formy života na najvyšších vrcholoch kontinentov

22.07.2022Slovenská marsonautka Michaela ide hľadať extrémne formy života na najvyšších vrcholoch kontinentov, aby ľudstvo lepšie poznalo prípadný život na Marse. Od septembra tohto roku sa ide doktorka Musilová pustiť do nového projektu "Koruna Zeme".