V Košiciach vzniká vesmírny klaster – prvý svojho druhu na východnom Slovensku

19.09.2023Zástupcovia Ústavu experimentálnej fyziky SAV, v. V. i., Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia (DT ITSO SK), zástupcovia Technickej univerzity v Košiciach, Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) a Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Košice začínajú oficiálne spolupracovať na...

NASA zverejnila správu o UFO, na ich pochopenie sú vraj potrebné nové vedecké techniky

14.09.2023Štúdium UFO si bude vyžadovať nové vedecké techniky, vrátane pokročilých satelitov, ako aj posun v tom, ako sú neidentifikované lietajúce objekty vnímané. Vo štvrtok sa tak vyjadrili zástupcovia amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), keď zverejnili závery ročného skúmania UFO.

Vo Vysokých Tatrách sa začala sa Medzinárodná konferencia o využití pozemských ďalekohľadov

11.09.2023Pri príležitosti 80. výročia prvého zaznamenaného astronomického pozorovania na hvezdárni na Skalnatom Plese (19. septembra 1943) sa od 11. do 15. septembra v Kongresovom centre Academia v Starej Lesnej koná konferencia „Observing techniques, instrumentation and science for metre-class telescopes...

Úspešne vypustili raketu s lunárnym modulom a röntgenovým teleskopom na výskum vzniku vesmíru

07.09.2023Japonsko vo štvrtok vypustilo raketu s röntgenovým teleskopom, ktorý bude skúmať počiatky vesmíru, a tiež malý lunárny modul. Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) vysielala štart rakety HII-A z vesmírneho strediska Tanegašima na juhozápade Japonska v priamom prenose.

Po úspešnom pristátí pri južnom póle Mesiaca vypustili sondu na výskum Slnka

02.09.2023India v sobotu odštartovala svoju prvú vesmírnu misiu na výskum Slnka. Udialo sa tak necelé dva týždne po tom, ako sonda Čandrájan-3 ako prvá v histórii pristála pri južnom póle Mesiaca.

Sonda LRO pozorovala kráter, ktorý pravdepodobne spôsobil dopad Luny 25

31.08.2023Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter – zobrazila nový kráter na povrchu Mesiaca, ktorý je pravdepodobne miestom dopadu ruskej misie Luna 25. Motor Luny-25 sa nevypol včas, čo spôsobilo jej dopad na povrch Mesiaca 19. augusta.

Ako využiť GPT pre výskum vesmíru. Skončila sa letná škola SPACE::LAB

25.08.2023Počas uplynulého týždňa sa uskutočnil už piaty ročník letnej školy “SPACE::LAB summer school”. Počas troch dní na Ústave experimentálnej fyziky (ÚEF) SAV, v. v. i., v Košiciach sa 20 úšastníkov učilo používať veľký jazykový model (GPT – Generative Pre-trained Transformer) cez API rozhranie...

Sonda Čandrájan-3 ako prvá v histórii pristála pri južnom póle Mesiaca

23.08.2023Nedávna ruská lunárna misia sa síce skončila obrovským fiaskom, ale India o niekoľko dní ukázala Moskve, ako na to. O veľký úspech indického vesmírneho programu sa v stredu postarala sonda Čandrájan-3, ktorá vôbec ako prvá pristála pri južnom póle Mesiaca. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Lunárny modul Luna-25 zlyhal, po zrážke s Mesiacom prestal existovať

20.08.2023Ruský lunárny modul Luna-25 sa týždeň po štarte „zrazil s Mesiacom a prestal existovať“. V nedeľu to potvrdila ruská vesmírna agentúra Roskosmos.

Každoročný roj Perzeidy sa blíži

11.08.2023Ako každý rok, aj tento sa môžeme tešiť na prichádzajúce maximum meteorického roja Perzeíd. Tento meteorický roj sa každoročne odohráva už začiatkom augusta, keď naša Zem prechádza cez oblasť úlomkov kométy 109P/Swift-Tuttle.

Vedci našli najviac ožiarené miesto na Zemi, je tam toľko svetla ako v lete na Venuši

07.08.2023Vedci našli miesto na Zemi, kde dopadá najviac slnečného svetla. Ako uvádza štúdia uverejnená v časopise Bulletin Americkej meteorologickej spoločnosti, spomenuté miesto sa nachádza neďaleko západného pobrežia Južnej Ameriky, v nadmorskej výške viac ako štyritisíc metrov na náhornej plošine...

S Vojtechom Rušinom o saharskom denníku po piatich desaťročiach

07.08.2023Pred nedávnom uzrela svetlo nášho slnečného sveta kniha Cesta za čiernym Slnkom, alebo, Saharský denník po polstoročí. Už len listovať v nej je zážitok, dobové fotografie či farba papiera evokujú, že čítame podrobný denník spred 50 rokov.

Sonda Voyager 2 je v poriadku, nemali o nej informácie pre nesprávne zadaný príkaz

01.08.2023Po dňoch ticha sa NASA konečne dozvedel o sonde Voyager 2 v medzihviezdnom priestore vzdialenom miliardy kilometrov. Letové riadiace jednotky pred takmer dvoma týždňami omylom vyslali nesprávny príkaz, ktorý odklonil anténu kozmickej lode od Zeme a prerušil kontakt.

Ďalší pracovník Astronomického ústavu SAV má asteroid

26.07.2023Po vedeckom pracovníkovi Stelárneho oddelenia Astronomického ústavu SAV, v. v. i. Mgr. Ľubomírovi Hambálekovi, PhD. bol pomenovaný asteroid hlavného pásu s predbežným označením 2000 CM34 a číslom 301949. Informuje o tom bulletin Medzinárodnej astronomickej únie pracovnej skupiny pre pomenovanie...

Pri príprave špičkového Európskeho slnečného ďalekohľadu bude aj Slovensko

25.07.2023Európa bude mať špičkový ďalekohľad, ktorý sa stane najväčším optickým zariadením pre výskum Slnka v Európe. Pri tejto udalosti bude zastúpené aj Slovensko, a to Astronomickým ústavom Slovenskej akadémie vied. Ten sa dnes stal jedným zo zakladajúcich členov nadácie, ktorá pripraví pôdu pre...