Po šiestich mesiacoch na obežnej dráhe sa na Zem vrátili štyria astronauti

12.03.2024Štyria astronauti zo štyroch rôznych krajín sa v utorok vrátili späť na Zem po tom, ako absolvovali polročnú misiu na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Kapsula spoločnosti SpaceX preletela pred úsvitom v tme ponad územie USA a dopadla do Mexického zálivu pri pobreží Floridy.

Moskva a Peking uvažujú o spoločnom umiestnení jadrovej elektrárne na Mesiaci

05.03.2024Rusko a Čína „vážne uvažujú“ o umiestnení jadrovej elektrárne na Mesiaci. Ako referuje web news.sky.com, povedal to šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov. Projekt by údajne mohli zrealizovať v rokoch 2033 až 2035.

Viceprezidentom nadácie EST-CF sa stal Peter Gömöry z Astronomického ústavu SAV, v. v. i.

04.03.2024V prípravnej fáze projektu EST (Európsky slnečný ďalekohľad) venovali kľúčoví realizátori tohto projektu, medzi ktorých patrí aj Astronomický ústav SAV, v. v. i., značné úsilie vytvoreniu projektovej kancelárie v snahe optimalizovať proces výstavby teleskopu. Pre uľahčenie tejto prechodnej fázy...

Ruská raketa vyniesla na obežnú dráhu iránsky satelit

29.02.2024Ruská raketa vo štvrtok úspešne vyniesla na obežnú dráhu iránsky satelit. Ruská vesmírna agentúra Roskosmos informovala, že raketa Sojuz vyletela z kozmodrómu Vostočnyj a okrem iránskeho satelitu niesla aj 18 ruských družíc.

Lunárny modul SLIM prekonal očakávania a prežil ďalšiu lunárnu noc

26.02.2024Japonský lunárny pristávací modul zareagoval na signál zo Zeme, čo naznačuje, že prežil druhú mrazivú lunárnu noc. V pondelok to oznámila Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA), podľa ktorej je to v podstate „zázrak“, keďže modul nenavrhli na to, aby prežil lunárnu noc. Noc na Mesiaci trvá...

Súkromná spoločnosť po prvý raz pristála s modulom na Mesiaci

23.02.2024Americkej spoločnosti Intuitive Machines sa vo štvrtok podarilo pristáť na Mesiaci s jej lunárnym modulom Odysseus. Je to prvé americké pristátie na obežnici Zeme za viac ako 50 rokov. Intuitive Machines sa zároveň stala prvou súkromnou spoločnosťou, ktorej sa podarilo pristátie na Mesiaci, s čím...

Prvý turecký astronaut sa vrátil domov z Medzinárodnej vesmírnej stanice

12.02.2024Prvý turecký astronaut sa v pondelok vrátil domov. Alper Gezeravci sa vo vlasti dočkal hrdinského privítania, keďže jeho misia na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) znamená pre "krajinu polmesiaca" veľkú prestíž a symbolizuje pokrok v oblasti v oblasti technológií a letectva.

Astronomický ústav SAV, v. v. i., vyhlásil súťaž pre žiakov základných škôl s hviezdnymi cenami

12.02.2024Pri príležitosti Medzinárodného dňa žien a dievčat vo vede (11. februára) vyhlásil Astronomický ústav SAV, v. v. i., súťaž Ženská osobnosť v astronómii. Určená je žiakom 2. stupňa základných škôl a osemročných gymnázií (prima až kvarta). Víťazov čaká "hviezdne" ocenenie.

Prvý turecký astronaut sa vrátil domov z Medzinárodnej vesmírnej stanice

12.02.2024Prvý turecký astronaut sa v pondelok vrátil domov. Alper Gezeravci sa vo vlasti dočkal hrdinského privítania, keďže jeho misia na ISS znamená pre "krajinu polmesiaca" veľkú prestíž a symbolizuje pokrok v oblasti v oblasti technológií a letectva.

Dve hvezdárne PSK privítali vlani viac ako 33-tisíc návštevníkov

08.02.2024Prešovská a humenská hvezdáreň sa vlani tešili zo zvýšeného záujmu verejnosti. Do svojich priestoroch pritiahli o 4 000 záujemcov viac ako v roku 2022. Celkovo do nich zavítalo vyše 33-tisíc návštevníkov.

Ruský kozmonaut Kononenko prekonal rekord v celkovej dĺžke pobytu vo vesmíre

04.02.2024Ruský kozmonaut Oleg Kononenko prekonal svetový rekord v celkovom čase strávenom vo vesmíre. V nedeľu o tom informovala ruská vesmírna agentúra Roskosmos. Päťdesiatdeväťročný inžinier strávil vo vesmíre už viac ako 878 dní a 12 hodín.

Helikoptéra Ingenuity už na Marse dolietala

31.01.2024Experimentálna helikoptéra Ingenuity amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorá je na Marse, tento mesiac absolvovala posledný let. Ako na svojej webstránke informovala Jet Propulsion Laboratory pri NASA, zábery z jej letu z 18. januára ukazujú poškodenie jednej alebo...

Mesačný modul SLIM obnovil operácie

29.01.2024Japonský lunárny pristávací modul obnovil operácie po tom, čo bol týždeň vypnutý pre problém s napájaním. Japonská agentúra pre výskum vesmíru (JAXA) oznámila, že obnovila kontakt s modulom SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) v nedeľu v noci, čím naznačila, že už problém vyriešili....

Japonsko sa stalo piatou krajinou sveta, ktorej modul pristál na Mesiaci

20.01.2024Japonsko sa stalo piatou krajinou sveta, ktorej sa so svojím modulom podarilo mäkko pristáť na Mesiaci. Modul SLIM (Smart Lander for Investigating Moon) pristál na zemskej obežnici 19. januára o 00:20 japonského času (16:20 stredoeurópskeho času)

India do vesmíru vyslala observatórium na pozorovanie čiernych dier

01.01.2024Indická vesmírna agentúra (ISRO) v pondelok úspešne vyslala do vesmíru raketu s observatóriom, ktoré bude skúmať astronomické objekty, ako sú čierne diery. Raketa so satelitom XPoSat vzlietla z kozmodrómu Šríharikota o 9:10 miestneho času. Družica v hodnote zhruba 250 miliónov rupií má odhadovanú...