Ďalekohľad WFST vyvinula Čínska univerzita vedy a techniky v Hefei v spolupráci s Čínskou akadémiou vied a stal sa najväčším zariadením na severnej pologuli určený na časozberný prieskum. Ďalekohľad sleduje objekty v časozbernom rámci, sústredí sa teda na objekty relatívne rýchlo sa meniace v čase, ako sú explózie hviezd a objekty blížiace sa k Zemi. Mal by tiež poskytnúť detailnejší obraz o Mliečnej ceste a jej dianí.
Ďalekohľad sa nachádza na astronomickej pozorovacej základni Lenghu v provincii Čching-chaj na severozápade Číny, ktorá v nadmorskej výške asi 4000 metrov ponúka optimálne podmienky na pozorovanie hviezd vďaka jasnej nočnej oblohe, stabilným atmosférickým podmienkam, suchému podnebiu a minimálnemu znečisteniu umelým svetlom. Zároveň je uznávané ako jedno z najlepších observatórií na euroázijskom kontinente.
Ďalekohľad pracuje v šiestich pásmach vlnových dĺžok od 320 do 1028 nm. Snímky posyktujú CCD detektory s rozlíšením 9 000 x 9 000 pixelov, ktoré umožňujú zachytiť objekty s mimoriadne veľkými podrobnosťami. Teleskop má priemer primárneho zrkadla 2,5 metra a so svojim 3° zorným poľom môže zachytiť aj objekty slabšie ako 23. magnitúda. Jeho hlavná kamera má menšiu oblasť blokovania svetla, čo má v porovnaní s ďalekohľadmi s rovnakou apertúrou za následok vyššiu citlivosť.
V októbri začne jeho trojmesačný pilotný prieskum, ktorým položí základy pre jeho nadchádzajúcu šesťročnú misiu so začiatkom počas budúceho roku.
Jedným z hlavných cieľov WFST je nájsť desiatky tisíc supernov. Tím vedcov dúfa, že medzi nimi každý rok nájde minimálne stovku v ich raných fázach, teda len pár dní po výbuchu. To sa doposiaľ nedarilo pozorovať, keďže v počiatočných fázach nie sú natoľko jasné, aby ich mohli menšie teleskopy zachytiť.
Čínsky ďalekohľad bude môcť vďaka novým technológiám pracujúcim vo vlnových dĺžkach ultrafialového žiarenia dokonalejšie zachytiť proces hviezdnych výbuchov. Z nových dát dokážu vedci podrobnejšie študovať mnohé prechodné javy vrátane zábleskov svetla, ku ktorým dochádza pri splynutí párov neutrónových hviezd. Veria, že sa ďalekohľadu podarí zachytiť aj slapové sily, ktoré trhajú hviezdy v blízkosti supermasívnych čiernych dier. Vedci si od zachytenia postupného vývoja týchto javov sľubujú nájsť odpovede na zložitejšie otázky ako napríklad aké rýchle je rozpínanie vesmíru, či ako sa formujú galaxie, čierne diery a chemické prvky.
WFST bude dopĺňať projekt Legacy Survey of Space and Time – plánovaný 10-ročný prieskum južnej oblohy, ktorý sa uskutoční na observatóriu Vera C. Rubin v Čile. Observatórium by malo byť do prevádzky spustené v roku 2024. Kým WFST bude skúmať severnú pologuľu, ďalekohľad Simonyi Survey Telescope (SST) v Čile by mal pokrývať juh.