Novoobjavený vysoko magnetický pulzar má prekvapivo dlhú rotačnú periódu , čo spochybňuje teoretické pochopenie týchto objektov, uvádzajú výskumníci v článku v Nature Astronomy z 30. mája. Pulzar nazvaný PSR J0901-4046 vyžaruje rádiové lúče s každých 76 sekúnd, teda trikrát pomalšie ako predchádzajúci držiteľ rekordu .
Aj keď je to zvláštne, niektoré z charakteristík tohto novoobjaveného pulzaru sú v porovnaní s ostatnými pulzarmi celkom bežné. Znamená to teda, že tento objekt môže astronómom pomôcť lepšie prepojiť evolučné fázy medzi záhadnými druhmi v oblasti neutrónových hviezd.
Astronómovia poznajú mnoho typov neutrónových hviezd. Každý z nich je kompaktný objekt, ktorý zostal po explózii masívnej hviezdy. Ich charakteristiky sa však môžu líšiť. Pulzar je neutrónová hviezda, ktorú astronómovia detegujú v pravidelných intervaloch: silné magnetické pole hviezdy vytvára lúče rádiových vĺn vyžarujúce z blízkosti pólov hviezdy a zakaždým, keď jeden z týchto lúčov preletí Zemou, môžu astronómovia vidieť rádiový impulz.
Novoobjavený pomalý pulzar sa nachádza v našej galaxii vo vzdialenosti približne 1300 svetelných rokov. Astrofyzička Manisha Caleb z University of Sydney v Austrálii a jej kolegovia ho našli v údajoch z rádioteleskopu MeerKAT pri Carnarvone v Južnej Afrike.
Ďalšie pozorovania pomocou MeerKAT odhalili nielen pomalý, stabilný rádiový rytmus pulzaru, ale aj ďalší dôležitý detail: rýchlosť, ktorou sa rotácia spomaľuje, keď pulzar starne. A tieto dve informácie odhalili niečo zvláštne o tomto pulzare. Podľa teórie by nemal vyžarovať rádiové vlny, no predsa ich vyžaruje.
Totiž ako neutrónové hviezdy starnú, strácajú energiu a otáčajú sa pomalšie. Podľa výpočtov „v určitom bode by vyčerpali všetku svoju energiu a prestali vydávať akýkoľvek druh emisií,“ hovorí Caleb. Tým by sa stali pre detektory mŕtvymi hviezdami.
Rotačná perióda pulzaru a spomalenie jeho rotácie súvisí so silou jeho magnetického poľa, ktoré urýchľuje subatomárne častice prúdiace z hviezdy a následne generuje rádiové vlny. Akékoľvek neutrónové hviezdy rotujúce tak pomaly ako PSR J0901-4046 sú na tomto hviezdnom „cintoríne“ a nemali by produkovať rádiové signály. Ale „stále nachádzame čoraz čudnejšie a čudnejšie pulzary, ktoré narúšajú toto chápanie,“ hovorí astrofyzička Maura McLaughlin z West Virginia University v Morgantowne.
Novoobjavený pulzar by mohol byť vlastným jedinečným druhom neutrónovej hviezdy. Ale v niektorých ohľadoch to tiež vyzerá trochu povedome, hovorí Caleb. Ona a jej kolegovia vypočítali magnetické pole pulzaru z rýchlosti jeho spomalenia a je neuveriteľne silné, podobne ako magnetary ( SN: 17.9.2002 ). To naznačuje, že PSR J0901-4046 by mohol byť objektom, ktorý poznáme ako „kľudový magnetar“, čo je pulzar s veľmi silnými magnetickými poľami, ktorý príležitostne vyžaruje ohromné energetické záblesky röntgenových lúčov alebo iného žiarenia. "Budeme potrebovať buď röntgenovú emisiu alebo ultrafialové pozorovania, aby sme potvrdili, či je to skutočne magnetar alebo pulzar, " hovorí.
Objaviteľský tím má ešte k dispozícii na analýzu ešte ďalšie pozorovania. „Máme o ňom na vyhodnotenie ešte viac údajov,“ hovorí astrofyzik Ian Heywood z Oxfordskej univerzity. Výskumníci sledujú, ako sa jas objektu mení v priebehu času a či sa jeho rotácia náhle zmení.
Zdroj: https://www.sciencenews.org/article/pulsar-radio-waves-neutron-star-astronomy