Dôvodom, prečo je taká horúca, je jeho blízkosť k svojej hviezde. Hviezdu obehne len raz za 2,7 dňa, pričom je k nej 20-krát bližšie ako Zem k Slnku. Ale vďaka tomu môžu výskumníci podrobne študovať jej atmosféru. Ako sa uvádza v Nature Astronomy , medzinárodný tím zistil prítomnosť železa, chrómu, vanádu, horčíka a mangánu, ako aj oxidu titaničitého v jej atmosfére.
„Zmerali sme svetlo prichádzajúce z hostiteľskej hviezdy planéty a prechádzajúce atmosférou planéty. Plyny v jej atmosfére absorbujú časť svetla hviezd, podobne ako ozón absorbuje časť slnečného svetla v zemskej atmosfére, a tým zanecháva svoj charakteristický odtlačok prsta,“ uviedla vo vyhlásení vedúca autorka Bibiana Prinoth z Univerzity v Lunde . „S pomocou HARPS, lovcom planét z dieľne ESO, sme dokázali identifikovať zodpovedajúce látky.“
Oxid titánu je obzvlášť vzrušujúci nález, pretože už bol spojený s ozónovou vrstvou a vrstvami podobnými stratosfére na iných exoplanétach. S týmito pozorovaniami sme však zašli ďalej a našli dôkazy o ďalších vrstvách.
„V našej analýze sme videli, že 'odtlačky prstov' rôznych plynov sa v porovnaní s našimi očakávaniami mierne zmenili. Veríme, že tieto zmeny mohli spôsobiť silné vetry a iné procesy. A pretože odtlačky prstov rôznych plynov boli zmenené rôznymi spôsobmi, pravdepodobne to naznačuje, že existujú v rôznych vrstvách – podobne ako by sa odtlačky prstov vodnej pary a ozónu na Zemi javili z diaľky inak zmenené, pretože sa väčšinou vyskytujú v rôznych atmosférických vrstvách,“ vysvetlil Prinoth.
Je toho veľa, čo o atmosfére exoplanét nevieme, a aby sme boli spravodliví, aj atmosféra plynných obrov Slnečnej sústavy je stále záhadná. Táto nová štúdia vrhá nejaké svetlo na to, že tieto vzdialené svety pravdepodobne nemajú jednovrstvovú atmosféru a je dôležité poznať ich trojrozmernú zložitosť.
„Sme presvedčení, že aby sme mohli plne porozumieť týmto a iným typom planét – vrátane tých, ktoré sú viac podobné Zemi, musíme poznať trojrozmernú povahu ich atmosfér. To si vyžaduje inovácie v technikách analýzy údajov, počítačovom modelovaní a základnej atmosférickej teórii,“ uzavrel spoluautor štúdie Kevin Heng.
Zdroj: https://www.iflscience.com