(SITA) - Vznik supermasívnych čiernych dier, ktoré sa nachádzajú v strede takmer každej galaxie a dosahujú hmotnosť aj niekoľko miliárd hmotností Slnka, pre vedcov predstavuje veľkú záhadu. Jednou z populárnych teórií ich vzniku je takzvaný priamy kolaps, keď sa prvotné oblaky medzihviezdneho plynu zrútia pod vlastnou gravitáciou a vytvoria supermasívne hviezdy, ktoré sa potom vyvinú do supermasívnych čiernych dier. Priamy kolaps však podľa predošlých štúdií funguje len s čistým plynom, ktorý pozostáva iba z vodíka a hélia, pretože ťažšie prvky, ako napríklad uhlík a kyslík, menia dynamiku plynu a ten potom kolabuje do menších oblakov, z ktorých vznikajú skôr malé hviezdy. Samotný priamy kolaps s čistým plynom však podľa astronómov nevysvetľuje vysoký počet spozorovaných supermasívnych čiernych dier v súčasnosti.
Tím vedcov z Tóhokuskej univerzity skúmal možnosť vzniku supermasívnych hviezd v plynových oblakoch s ťažšími prvkami s pomocou superpočítača ATERUI II Národného astronomického observatória Japonska, ktorý vytvoril dlhodobé 3D simulácie. S pomocou nich výskumníci zistili, že z plynových oblakov obohatených ťažkými prvkami sa stále môžu vytvárať supermasívne hviezdy, hoci predošlé predpovede hovorili o opaku. Takéto plynové oblaky sa prudko štiepia a vznikajú z nich malé hviezdy, no v centre oblaku je silný prúd plynu, ktorý ich vtiahne a masívne hviezdy ich pohltia.
Simulácie vyústili do vzniku hviezdy 10-tisíc ráz masívnejšej ako je Slnko. "Je to prvýkrát, čo sme preukázali vytvorenie takého veľkého predchodcu čiernych dier v oblakoch obohatených o ťažké prvky. Veríme, že takto vytvorená obrovská hviezda bude naďalej rásť a vyvinie sa v obrovskú čiernu dieru," vysvetlil vedúci tímu Sunmjon Čon.
Pôvodný článok: https://www.sciencedaily.com/releases/2020/06/200602110054.htm
(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.