Jedna z najjasnejších hviezd našej oblohy exploduje

, Autor:
Hviezda Betelgeuse v súhvezdí Orion, ktorá kedysi patrila k deviatim najjasnejším hviezdam zemskej oblohy, od októbra minulého roka rýchlo stráca svoju jasnosť.

Tento porovnávací obrázok ukazuje hviezdu Betelgeuse pred a po jej bezprecedentnom stmavnutí. Z pozorovaní zaznamenaných pomocou SPHERE na veľmi veľkom ďalekohľade ESO v januári a decembri 2019 vyplýva, ako veľmi hviezda vybledla a ako sa zmenil jej tvar. Zdroj: https://www.universetoday.com/

(SITA) - Vedci preto nevylučujú, že vo vzdialenej budúcnosti exploduje. Informovala o tom televízia CNN, ktorá sa odvoláva na výskum profesora astronómie Eda Guinana z americkej univerzity Villanova.

 

Ešte v októbri Betelgeuse žiarila 2,5 krát viac ako teraz, kedy sa v rebríčku najžiarivejších hviezd prepadla na 23. miesto. Guinan, ktorý hviezdu so svojimi kolegami sleduje od 80. rokov, považuje Betelgeuse za kandidáta na supernovu, teda na hviezdnu explóziu.

 

Podľa Guinana je tiež možné, že hviezda bude pokračovať v útlme jasnosti. „To by znamenalo, že sa ocitneme tesne pred úžasným svetelným úkazom,“ dodal. A pretože je Betelgeuse vo vzdialenosti zhruba 700 svetelných rokov, čo je v galaktickom meradle možné považovať za tesné susedstvo, prípadná explózia by mala vplyv aj na Zemi.

 

„Bude to veľmi jasná hviezda, ktorá bude viditeľná aj vo dne,“ povedal Guinan. Uviedol, že bezprostrednou hrozbou pre život na Zemi Betelgeuse nebude, ultrafialové žiarenie z hviezdnej explózie by ale mohlo spáliť ozón v atmosfére. Až existujúca Betelgeuse vyhorí na železné jadro, kedy nebude schopná jadrovej fúzie, tak sa rýchlo zrúti, čo následne povedie k explózii. Bývalý červený nadobor sa rozžiari jasnou modrou farbou, ktorá bude žiariť tri až štyri mesiace. Proces vyhasnutia potom potrvá asi rok.

Posledné údaje ukazujú, že sa hviezda opäť rozjasňuje. Napriek určitému humbuku sa jedná o očakávané správanie. Betelgeuse je veľmi odlišná hviezda od nášho Slnka, jedná sa o červeného obra na pokraji smrti. Smrť hviezdy však nie je jednoduchý proces.


(c) 2020, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.