Pred 3,5 miliónmi rokov explodovalo jadro Mliečnej cesty

, Autor:
Explózia mala dosah až 200-tisíc svetelných rokov od galaxie.

Umelecké dielo: Zo srdca našej galaxie vybuchne obrovský výbuch ionizujúceho žiarenia

Tvrdí to tím amerických a austrálskych vedcov, podľa ktorých takzvaný Seyfertov záblesk začal blízko supermasívnej čiernej diery v centre galaxie. Objav tak naznačuje, že jadro Mliečnej cesty bolo dynamickejšie, ako sa predpokladalo. To by mohlo viesť k úplnej reinterpretácii jej vývoja.

 

"Tieto výsledky dramaticky menia naše chápanie Mliečnej cesty," cituje spoluautorku štúdie Magdu Guglielmo z University of Sydney spravodajský portál BBC. "Vždy sme o našej galaxii rozmýšľali ako o neaktívnej galaxii, s nie veľmi jasným jadrom," dodala.

 

Výbuch podľa vedcov vytvoril dva obrovské "ionizačné kužele", ktoré putovali cez celú Mliečnu cestu a zanechali stopy aj na Magellanovom prúde - páse plynu, ktorý sa tiahne od trpasličích galaxií známych ako Veľký a Malý Magellanov mrak. Magellanov prúd je od Mliečnej cesty vzdialený v priemere 200-tisíc svetelných rokov. "Záblesk musel byť trochu ako lúč majáka. Predstavte si temnotu a v tom niekto na krátky čas zapne maják," vysvetlil vedúci tímu Joss Bland-Hawthorn, ktorý tiež pôsobí na University of Sydney.

 

Podľa výskumného tímu bol výbuch príliš veľký na to, aby ho spôsobilo niečo iné ako jadrová aktivita súvisiaca so supermasívnou čiernou dierou Sagittarius A* v jadre galaxie. Tento odhad je potrebné ešte preskúmať, ale vedci tvrdia, že záver sa javí ako neodvratný.

 

Vedci pri výskume použili Hubblov vesmírny ďalekohľad. Výsledky ich bádania vyjdú v odbornom časopise Astrophysical Journal.

 

Pôvodný článok: https://www.bbc.com/news/science-environment-49955468


(c) 2019, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.