Najväčší rádioteleskop na svete uviedli do testovacej prevádzky

, Autor:
V juhočínskej provincii Kuej-čou v nedeľu slávnostne uviedli do testovacej prevádzky rádioteleskop s názvom Five-hundred-meter Aperture Spherical Telescope (FAST), ktorý je najväčším zariadením svojho druhu na svete. FAST má priemer 500 metrov, čím o 195 metrov prekonal doteraz najväčší teleskop Arecibo na Portoriku.

(SITA) - Výstavba nového teleskopu trvala iba päť rokov a stála približne 1,2 miliardy jüanov (v prepočte zhruba 160 miliónov eur). Testovacie fáza by mala trvať tri roky, po ktorej ho uvedú do plnej prevádzky. "Dlhé roky sme museli chodiť do zahraničia, keď sme chceli robiť vlastné pozorovania. A teraz máme najväčší teleskop na svete. Naši vedci sa nevedia dočkať, keď ho začnú používať. Normálne trvá testovacia fáza dva roky, no FAST je taký veľký, že si myslím, že v jeho prípade to budú až tri roky. No už počas testovacej fázy sa na ňom budú dať robiť vedecké pozorovania, pričom sa na nich budú podieľať aj astronómovia zo zahraničia," uviedol Bo Peng, ktorý je zástupcom projektového manažéra tohto zariadenia. Peng taktiež vyhlásil, že vedcom sa už krátko po dokončení teleskopu podarilo zachytiť rádiové vlny z troch hviezd typu pulzar.

 

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.