Vedci pozorovali zatiaľ najnejasnejšiu známu galaxiu

, Autor:
Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo pozorovať zatiaľ najnejasnejšiu známu galaxiu z čias raného vesmíru. Svoj objav, o ktorom napísali v magazíne Astrophysical Journal Letters, urobili s pomocou Keckových teleskopov na Havajských ostrovoch. Prostredníctvom nich videli galaxiu v podobe, ktorú mala pred 13 miliardami rokov.

Kredit: BRADAC/HST/W. M. Keck Observatory

(SITA) - Vedci pri objave použili efekt nazývaný gravitačná šošovka, ktorý im umožnil pozorovať nejasný objekt vytvorený krátko po Veľkom tresku. Podľa spoluautora štúdie Tommasa Treu, objav by mohol prispieť k vyriešeniu záhady, ako sa skončilo obdobie známe ako Temný vek. Ako vysvetlil, počas rozpínania sa vesmíru protóny zachytávali elektróny formujúc atómy vodíka, vďaka ktorým sa vesmír stal nepriepustným pre radiáciu. “V určitej chvíli, o niekoľko sto miliónov rokov neskôr, sa zrodili prvé hviezdy a začali produkovať ultrafialové svetlo, ktoré ionizovali vodík. Pri dostatočnom počte hviezd, mohli ionizovať všetok medzigalaktický vodík a vytvoriť vesmír, ako ho poznáme teraz,” uviedol.

Tento proces sa podľa vedcov udial pred 13 miliardami rokov, no vedecká obec doteraz nedokázala potvrdiť, či sa zaň zaslúžili iba hviezdy alebo naň vplývali aj iné faktory. “Momentálne najviac podozrievame hviezdy z galaxií, ktoré sú príliš nejasné na to, aby sme ich videli našimi teleskopmi bez gravitačnej šošovky. Naša štúdia využíva gravitačnú šošovku, aby dokázala, že také galaxie existujú a sú dôležitým krokom k tomu, aby ste túto záhadu vyriešili,” vyjadril sa Treu.

Informácie pochádzajú z webstránky newsroom.ucla.edu.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.