Vedci objavili tri "potenciálne obývateľné" planéty podobné Zemi

, Autor:
Tri potenciálne obývateľné planéty podobné Zemi objavil medzinárodný tím vedcov. Podľa nich ide o dosiaľ najvážnejších kandidátov na nájdenie života mimo našej slnečnej sústavy, informovala v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na štúdiu publikovanú v odbornom časopise Nature.

Kredit: Nature

(SITA) - Trojica planét obieha okolo veľmi chladnej trpasličej hviezdy vzdialenej približne 39 svetelných rokov od Zeme. Veľkosťou aj teplotou sú porovnateľné so Zemou a Venušou. Všetky tri vesmírne telesá sú "potenciálne obývateľné" a blízko seba, takže ich atmosféru je možné analyzovať súčasnými technológiami.

"Ide o prvú príležitosť na nájdenie chemických stôp života mimo našej slnečnej sústavy," uviedol vedúci vedeckého tímu Michaël Gillon, astrofyzik z univerzity v belgickom meste Liége. Až doteraz sa pátranie po planétach podobných Zemi v našej galaxii a mimo nej sústreďoval predovšetkým na hviezdy, akou je Slnko.


(c) 2016, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.