Vedci objavili časticu zhodnú s Higgsovým bozónom

, Autor:
Vedci z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) na odbornom seminári 4. júla potvrdili, že objavili novú subatomárnu časticu zhodnú s Higgsovým bozónom. Častica je "zhodná s dlho hľadaným Higgsovým bozónom," uviedla CERN v stanovisku s tým, že ju čaká ďalší výskum. Higgsov bozón je subatomárna častica, o ktorej sa škótsky fyzik Peter Higgs pred desaťročiami domnieval, že by mohla vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje.

"Objav častice zhodnej s Higgsovým bozónom nám otvára dvere k detailnejším štúdiám, vyžadujúcim väčšie štatistické údaje, ktoré vysvetlia jej vlastnosti a ozrejmia ďalšie záhady nášho Vesmíru," povedal Heuer. "Výsledky sú predbežné, ale 5 sigma signál v okolí 125 GeV, ktorý vidíme, je dramatický. Toto je naozaj nová častica. Vieme, že to musí byť bozón a je to doposiaľ najťažší nájdený bozón," povedal hovorca experimentu CMS Joe Incandela. Spresnil, že implikácie sú veľmi významné a práve kvôli tomuto musia byť mimoriadne dôslední vo všetkých krokoch a kontrolách výsledkov.

Objavenie Higgsovho bozónu by malo overiť platnosť tzv. Štandardného modelu, ktorý je základnou fyzikálnou teóriou časticovej fyziky. Ide o teóriu, ktorá je všeobecne prijímaná, no niektoré veci nedokáže vysvetliť - najmä to, prečo majú niektoré častice hmotnosť a iné nie. Práve Higgsov bozón a s ním súvisiace Higgsove pole by malo byť zodpovedné za to, že častice majú hmotnosť. "Je ťažké ostať pokojným pri týchto výsledkoch," vyhlásil riaditeľ CERN pre výskum Sergio Bertolucci. “Minulý rok sme vyhlásili, že v roku 2012 buď nájdeme novú časticu podobnú Higgsovi alebo vylúčime existenciu Higgsa v rámci štandardného modelu. Pri všetkej nutnej opatrnosti sa mi javí, že sme na rázcestí. Pozorovanie tejto novej častice naznačuje cestu do budúcnosti smerom k úplnejšiemu porozumeniu toho, čo momentálne vidíme v dátach."

Dnešné výsledky sú označené ako predbežné. Sú založené na dátach zozbieraných v rokoch 2011 a 2012, pričom dáta z roku 2012 sú ešte stále analyzované. Očakáva sa, že dnes ukázané výsledky budú publikované koncom tohto mesiaca. Úplnejší obraz dnešných pozorovaní sa ukáže neskôr v tomto roku, keď Veľký hadrónový urýchľovač (LHC) dodá experimentom ďalšie dáta. Ďalším krokom bude určenie presnej charakteristiky tejto častice a jej významu pre naše chápanie vesmíru.

Existenciu novej častice dokázali oba experimenty na dvoch nezávislých detektoroch častíc v LHC - CMS aj ATLAS. Tieto unikátne zariadenia registrujú a spracovávajú niekoľko miliónov zrážok protónov za sekundu. Za posledné obdobie vedci výrazne zlepšili svoje metódy analýzy získaných údajov a vylepšili efektívnosť vyhľadávania tých zrážok, v ktorých sa mohol vyskytovať Higgsov bozón, čo nakoniec prinieslo svoje ovocie. Za prácu oboch tímov sa už stihol poďakovať samotný tvorca teórie Peter Higgs, ktorý výsledky označil za "dôkaz odborných znalostí vedcov". "Nikdy som si nemyslel, že sa to podarí počas môjho života. Asi požiadam svoju rodinu, aby dala do chladničky nejaké šampanské," povedal 83-ročný Higgs.

Na výskume v CERNe sa priamo podieľa aj Dušan Bruncko z Ústavu experimentálnej fyziky Slovenskej akadémie vied (SAV). Objav častice zhodnej s Higgsovým bozónom podľa neho znamená pre ľudstvo obrovský krok vpred. "Ukazuje to, že sme na dobrej ceste vedúcej k poznaniu nášho sveta. Tento deň by mohol byť začiatkom zmien, ktoré sú pre nás dôležité, aby sme v poznaní mikro a makro sveta pokročili ďalej,“ uviedol Bruncko.

Slovensko ako členský štát CERNu prispieva na budovanie a prevádzku urýchľovača LHC a tiež sa zúčastňuje na práci dvoch veľkých fyzikálnych experimentov - ATLAS a ALICE. Skupina fyzikov z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach prispela k budovaniu kvapano-argónového kalorimetra detektora ATLAS, a teraz sa podieľa na zabezpečovaní jeho správneho fungovania a na kontrole údajov, ktoré táto dôležitá časť detektorového komplexu ATLAS získava. Skupina sa tiež zapojila do spracovania zaznamenaných údajov. Experimentálne zariadenie ATLAS pozostáva zo zložitého súboru špecializovaných detektorov zostavených do valca s priemerom 25 metrov a dĺžkou 45 metrov, ktorý je umiestnený v podzemnej jaskyni približne 100 metrov pod úrovňou terénu. Pracuje na ňom viac ako 3-tisíc vedcov z celého sveta.

Informácie pochádzajú z webovej stránky bbc.co.uk, agentúry AFP, od Beáty Obradovičovej zo spoločnosti PR Clinic a archívu agentúry SITA.


(c) 2012, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.