Objavili planétu, ktorá obieha okolo dvoch sĺnk

, Autor:
Americký Národný úradu pre letectvo a vesmír (NASA) objavil vďaka teleskopu Kepler planétu obiehajúcu okolo dvoch sĺnk. Dostala meno Kepler-16b a podľa vedcov ide o neobývateľnú, studenú joviálnu planétu. Je to teda tzv. plynný obor, akým je v našej slnečnej sústave napríklad Saturn. Objavená planéta leží vo vzdialenosti asi 200 svetelných rokov od Zeme.

(SITA) - Americký Národný úradu pre letectvo a vesmír (NASA) objavil vďaka teleskopu Kepler planétu obiehajúcu okolo dvoch sĺnk. Dostala meno Kepler-16b a podľa vedcov ide o neobývateľnú, studenú joviálnu planétu. Je to teda tzv. plynný obor, akým je v našej slnečnej sústave napríklad Saturn. Objavená planéta leží vo vzdialenosti asi 200 svetelných rokov od Zeme.

Aj keď sa v minulosti počítalo s tým, že existujú planéty obiehajúce okolo dvoch hviezd, podľa vedcov je to po prvý raz, keď sa s takýmto prípadom naozaj stretli. Dve slnká, okolo ktorých Kepler-16b obieha, sú menšie ako to naše - predstavujú asi 69 a 20 percent hmoty nášho Slnka. Teplota na povrchu planéty sa preto pohybuje od mínus 73 do mínus 101 stupňov Celzia. Svoje dve slnká obehne za 229 dní vo vzdialenosti asi 104 miliónov kilometrov - teda podobne ako Venuša okolo Slnka. Na Kepler-16b však každý večer zapadajú dve slnká, pripomínajú vedci.

Družicu Kepler vyniesla do vesmíru raketa Delta II v roku 2009. Jej úlohou je hľadať v našej časti Mliečnej dráhy planéty podobné Zemi. "Merania družice Kepler sú skutočne úžasné," uviedol Alan Boss z Carnegie Institution for Science, ktorý je jedným z autorov výskumu. "Je skutočne vzrušujúce, že tam vonku je planéta, ktorá obieha okolo týchto dvoch hviezd," dodal.

Kepler vyhľadáva hviezdy, ktorých svetlo pravidelne zatieňujú planéty obiehajúce okolo nich. V tomto prípade vedci boli tiež svedkami iného "tienenia", keď jedna z hviezd sa dostala medzi teleskop a druhú hviezdu. Vedci z NASA však u oboch hviezd zaznamenali aj striedavé a pravidelné znižovanie množstva vyžarovaného svetla, čo potvrdzuje, že planéta obieha okolo oboch. Vďaka údajom, ktoré zaznamenal Kepler, vedci dokážu vypočítať veľkosť aj dráhy týchto troch telies veľmi presne.

O objave NASA informoval v piatok časopis Science.

Informácie pochádzajú z webstránky bbc.co.uk.


(c) 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.