Tieto snímky, ktoré získal Kozmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, ukazujú dve úplne odlišné tváre špirálovej galaxie M51, v angličtine nazývané Whirlpool Galaxy.
Ľavý snímok bol získaný vo viditeľnom svetle a zvýrazňuje znaky typické pre špirálnu galaxiu, vrátane elegantných zakrivených ramien, ružových hviezd - oblastí, kde dochádza k zrodu hviezd a žiarivo modrých prameňov hviezdokôp.
Na snímku vpravo bola väčšina svetla hviezd odstránená a zostal len prachový skerokov špirálnej galaxie. Takto môžeme galaxiu pozorovať v blízko-infračervenom svetle. Tento nový snímok je doteraz najostrejším pohľadom na hustý prach v galaxii M51. Hubble odhalil úzke prachové prúdy, ktoré potvrdzujú oprávnenosť pomenovania tejto galaxie ako Vírová galaxia. Prachové prúdy sa na snímku víria okolo jadra galaxie.
Mapu rozloženia prachu v galaxii vedci dostali kombináciou obidvoch snímkov, vo viditeľnom aj infračervenom svetle. Snímok vo viditeľnom svetle zachytáva iba určitú nasvietenú časť - zbytok bol tienený prachom. Snímok v blízkej infračervenej oblasti oproti tomu odhaľuje viac vnútornej štruktúry, pretože infračervené žiarenie prachom preniká. Vedci potom obidva snímky odčítali o celkový podiel viditeľného svetla a na rozdielovom snímku zostala len prachová štruktúra.
Červená farba na blízko infračervenom snímku mapuje prach, ktorý je prerušovaný stovkami drobných zhlukov hviezd. Každý zo zhlukov dosahuje šírku 65 svetelných rokov. Tieto hviezdy doteraz nikdy neboli pozorované. Hviezdokopy nemôžu byť pozorované vo viditeľnom svetle, pretože ich cloní hustá prachová clona. Snímok zachytáva detaily s rozmermi 35 svetelných rokov.
Astronómovia očakávali, že uvidia veľké prachové mračno s rozlohou asi 100 svetelných rokov až viac než 300 sv. rokov. Namiesto toho je prach viazaný v zhlukoch a difúznych prachových lanách. Gigantické prachové mračno možno nevzniklo z dôvodu stretnutia sa s inou galaxiou.
Skúmanie prachové štruktúry galaxie je pre vedcov dôležitý diagnostický nástroj. Astronómom poskytuje cennú informáciu o tom, ako plyn a prach kolaboval do formy hviezd. Aj keď HST poskytuje ostré pohľady aj do vnútornej štruktúry galaxií, ako je M51, plánovaný James Webb Space Telescope (JWST) bude podľa očakávaní dávať ešte ostrejšie snímky.
Vedci snímok zostavili na základe kombinácie expozícii vo viditeľnom a infračervenom svetle. Snímky boli exponované od 18. do 22. januára 2005 prístrojom Advanced Camera for Surveys (ACS) a blízko infračervené oblasti boli exponované v decembri 2005 s pomocou prístroja Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer (NICMOS).
Preložené podľa STScI
Špirálová galaxia dvoch tvárí
25.02.2011 09:33
Tieto snímky, ktoré získal Kozmický teleskop NASA, Hubble Space Telescope, ukazujú dve úplne odlišné tváre špirálovej galaxie M51, v angličtine nazývané Whirlpool Galaxy. Ľavý snímok bol získaný vo viditeľnom svetle a zvýrazňuje znaky typické pre špirálnu galaxiu, vrátane elegantných zakrivených ramien, ružových hviezd - oblastí, kde dochádza k zrodu hviezd a žiarivo modrých prameňov hviezdokôp.
