Planéta, ktorá dostala pomenovanie Kepler-10b, sa nachádza približne 560 svetelných rokov od Zeme a obieha hviezdu s názvom Kepler-10. Jej priemer dosahuje 1,4-násobok priemeru Zeme, pričom jej hmotnosť je 4,6-násobne väčšia. Vedci predpokladajú, že život na nej sa nevyskytuje, pretože teplota na jej povrchu dosahuje viac než 1300 stupňov Celzia. To je spôsobené skutočnosťou, že vzdialenosť planéty Kepler-10b od jej materskej hviezdy je 20-krát menšia než vzdialenosť Merkúru od Slnka. Dĺžka obehu okolo hviezdy Kepler-10 je iba 0,84 pozemského dňa. Astronómovia objavili planétu Kepler-10b po vyhodnotení údajov, ktoré sonda nazbierala od apríla 2009 do januára 2010. Existenciu tejto planéty následne potvrdili aj vedci z Keckovho observatória na Havajských ostrovoch.
Sonda Kepler vyštartovala na svoju misiu 7. marca 2009 a jej úlohou je hľadať exoplanéty podobné Zemi nrozhraní súhvezdí Labute a Lýry. Vedci predpokladajú, že sonda objaví asi 50 exoplanét s približne rovnakým priemerom ako má Zem a viac než 800 s 2,2-násobkom priemeru Zeme. Doteraz sa jej podarilo nájsť približne 750 možných exoplanét, pričom existenciu desiatich z nich už vedci potvrdili. Všetky okrem Kepler-10b sú však plynnými obrami.
Informáciu zverejnila webová stránka bbc.co.uk.
(c) 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.