Prvý kvantový prístroj otvoril vedcom nový svet

, Autor:
Až do tohto roka sa všetky ľuďmi vytvorené prístroje správali podľa zákonov klasickej fyziky. V marci sa však vedcom z Kalifornskej univerzity podarilo zostrojiť zariadenie, ktorého správanie je možné opísať len zákonmi kvantovej mechaniky. Tá opisuje správanie molekúl, atómov a subatomických častíc. V bizarnom kvantovom svete je napríklad možné, aby daná častica zároveň bola aj nebola, alebo bola tu a v tej istej chvíli zároveň aj niekde úplne inde.

Až do tohto roka sa všetky ľuďmi vytvorené prístroje správali podľa zákonov klasickej fyziky. V marci sa však vedcom z Kalifornskej univerzity podarilo zostrojiť zariadenie, ktorého správanie je možné opísať len zákonmi kvantovej mechaniky. Tá opisuje správanie molekúl, atómov a subatomických častíc. V bizarnom kvantovom svete je napríklad možné, aby daná častica zároveň bola aj nebola, alebo bola tu a v tej istej chvíli zároveň aj niekde úplne inde. Vytvorenie kvantového stroja si od vedeckého časopisu Science vyslúžilo hodnotenie Objav roka 2010.


"Zostrojenie kvantového stroja z praktického hľadiska otvára úplne nový svet a raz nám možno dovolí získať kontrolu nad svetlom, pohybom či správaním sa elektrického prúdu," uviedol Adrian Cho, vedúci výskumného tímu. Svätým grálom tohto výskumu je prinútiť makroskopický (viditeľný) objekt, aby sa správal podľa zákonov kvantovej mechaniky. Teda, aby bol napríklad naraz na dvoch rozdielnych miestach.

Cho a jeho tím k tomuto cieľu spravili prvý krok. Ich zariadenie je schopné v jednej chvíli vibrovať málo aj veľa. Inými slovami, nachádza sa v jednej chvíli v dvoch rozdielnych stavoch. Takéto správanie sa vymyká bežnému ľudskému chápaniu reality. "Podarilo sa nám vytvoriť najjednoduchšiu verziu kvantového pohybu. Stačí to však ako dôkaz, že otázka už nestojí tak, či je kvantový pohyb dosiahnuteľný, ale kedy ho dosiahneme," tvrdí sebavedomo americký vedec. Podľa editorov časopisu Science práve tento výskum v oblasti fyziky definuje vedecký pokrok v 21. storočí. Dosiaľ nemysliteľné veci, ako je supervýkonný kvantový počítač či teleport, teda zrejme nie sú až takým bláznovstvom.


(c) 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.