Najzaujímavejšie správy zo sveta vedy v roku 2010

, Autor:
V roku 2010 vedci na celom svete uskutočnili množstvo zaujímavých výskumov a projektov. Prinášame Vám prehľad tých najvýznamnejších za uplynulých dvanásť mesiacov. Americkí vedci objavili neobyčajný druh baktérie, ktorá využíva ako stavebný prvok arzén. Prevratný objav je výsledkom skúmania usadenín z jazera Mono, ktoré je známe vysokou koncentráciou solí a arzénu. O tomto, ako aj o ďaľších objavoch sa dočítate v tomto článku.

ilustračný obrázokSITA - V roku 2010 vedci na celom svete uskutočnili množstvo zaujímavých výskumov a projektov. Prinášame Vám prehľad tých najvýznamnejších za uplynulých dvanásť mesiacov.

Americkí vedci objavili neobyčajný druh baktérie, ktorá využíva ako stavebný prvok arzén. Prevratný objav je výsledkom skúmania usadenín z kalifornského jazera Mono, ktoré je známe vysokou koncentráciou solí a arzénu. Dôkaz o existencii takejto baktérie na Zemi znamená, že podobná forma života by sa mohla nájsť aj na iných vesmírnych telesách, kde sa prítomnosť živých organizmov považovala za nepravdepodobnú.

Odborníkom z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) sa podarilo vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) neďaleko švajčiarskej Ženevy približne na dve desatiny sekundy vytvoriť antihmotu. Tento čas je dostatočne dlhý na to, aby vedci mohli atómy antihmoty pozorovať. Vedci použili v experimente desať miliónov antiprotónov a 700 miliónov pozitrónov, z ktorých sa im podarilo vytvoriť

Americkým vedcom na čele s Craigom Venterom z J. Craig Venter Institute sa podarilo vytvoriť bunku so syntetickou DNA, ktorá je zároveň schopná sa reprodukovať. Experti najprv laboratórne vyrobili syntetickú kópiu genómu baktérie Mycoplasma mycoides, ktorý potom vyložili do živej bunky. Tá následne túto DNA prečítala a zmenila sa na druh, ktorý mala zapísaný v genetickom kóde. Vznikol tak úplne nový druh organizmu. Táto bunka sa potom miliardkrát rozmnožila, pričom jej potomkovia mali tú istú DNA. Vedci svoj objav nazývajú syntetická bunka, aj keď syntetický je iba jej genóm. 

Keplerov vesmírny teleskop objavil dva záhadné objekty, ktoré nie ani hviezdami, ani planétami. Tieto telesá nezapadajú do žiadnej doteraz známej kategórie vesmírnych telies a nezhodujú sa s doterajšími poznatkami o vesmíre. Objekty sú príliš malé na to, aby boli hviezdami. Zároveň však majú príliš vysokú teplotu na to, aby boli planétami. Záhadné objekty obiehajú okolo svojich hviezd, zároveň sú však od nich o niekoľko tisícov stupňov teplejšie.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) objavil vďaka Hubbleovmu vesmírnemu ďalekohľadu najstaršie galaxie, aké doteraz bolo možné pozorovať. Ich vek odhadujú na 13 miliárd rokov, čiže asi 600 až 800 miliónov rokov po Veľkom tresku, pričom formovanie ich hviezd sa muselo začať už o stovky miliónov rokov skôr. Vek a hmotnosť galaxií vedci vypočítali kombináciou záznamov z Hubbleovho teleskopu a obrázkov zo Spitzerovho vesmírneho ďalekohľadu.

Astronómovia z Európskeho južného observatória (ESO) po prvý raz priamo zachytili svetelné spektrum planéty mimo našej slnečnej sústavy. Záznam svetelného spektra pochádza z obrovskej planéty obiehajúcej okolo jasnej mladej hviezdy s názvom HR 8799 vo vzdialenosti približne 130 svetelných rokov od Zeme. Objav je o to dôležitejší, že svetelné spektrum je niečo ako odtlačok prsta, dajú sa z neho vyčítať informácie o chemickom zložení atmosféry planéty.

Nemeckí astronómovia Thomas Müller a Daniel Weiskopf vytvorili bezplatný softvér na simuláciu čiernych dier, ktorý používa údaje z 118-tisíc skutočných hviezd. Používateľ softvéru si zvolí miesto, kde bude čierna diera umiestnená, a jej počiatočné údaje. Softvér mu následne ukáže zmenu pozície hviezd, skreslenie spôsobené gravitačnou šošovkou a dokonca aj Fraunhoferovu difrakciu. Simulácia má dva rozličné spôsoby vizualizácie. V prvom z nich pozorovateľ krúži okolo čiernej diery a v druhom prípade

Vedci z University of Colorado zistili, že pred viac ako 3,5 miliardami rokov bola viac než tretina planéty Mars pokrytá rozsiahlym oceánom. Odborníci analyzovali rozloženie niekdajších naplavenín delt a povodí riek Marsu. Tieto delty formovali prstenec okolo pobrežia, čím poskytovali oporu rozsiahlemu oceánu na nížine nachádzajúcej sa na severnej pologuli planéty Mars. 

Americkí vedci z Johns Hopkins University skúmajúci údaje z vesmírnej sondy Messenger (Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging) objavili na povrchu planéty Merkúr zatiaľ najmladšie známky vulkanickej aktivity. Podľa nich ide o dôkaz, že najmenšia planéta našej slnečnej sústavy bola vulkanicky aktívna omnoho dlhšie, než sa doteraz predpokladalo.

Astronómom z University of Sheffield sa pomocou ďalekohľadu v Európskom južnom observatóriu (ESO) v Čile a údajov z Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu podarilo objaviť hviezdu obrovských rozmerov s označením R136a1, ktorá je v súčasnosti najťažšou známou hviezdou vesmíru. Nachádza sa v Hmlovine Tarantuly vo Veľkom Magellanovom mraku. Hmotnosť hviezdy R136a1 dosahuje až 265-násobok hmotnosti Slnka. V čase svojho vzniku však R136a1 dosahovala až 320-násobok hmotnosti Slnka.

Švajčiarski astronómovia z Université de Geneve objavili pomocou spektrometru HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher) v okolí hviezdy HD 10180 exoplanetárny systém s minimálne piatimi planétami. Ide o najbohatší exoplanetárny systém, aký sa doteraz podarilo objaviť. Planéty sú podobné Neptúnu a ich vzdialenosť od materskej hviezdy je približne rovnaká ako vzdialenosť Marsu od Slnka. Planetárny systém hviezdy HD 10180 má tak vo svojej vnútornej časti dokonca viac planét než Slnko. Týchto päť planét má okrem toho pravdepodobne takmer kruhovú obežnú dráhu. Okrem nich

Vedci z Max-Planck-Institut für Astronomie objavili prvú planétu, ktorá nepochádza z našej galaxie. Nachádza sa približne dvetisíc svetelných rokov od Zeme a obieha okolo umierajúcej hviezdy HIP 13044. Momentálne sa síce nachádza na okraji Mliečnej dráhy, ale podľa vedcov bola pôvodne súčasťou inej galaxie, ktorú naša pohltila pred šiestimi až deviatimi miliardami rokov. Horúca, plynná a rýchlo rotujúca planéta je asi o 20 percent väčšia než najväčšia planéta našej Slnečnej sústavy Jupiter. 

Saturnov druhý najväčší mesiac Rhea má atmosféru tvorenú kyslíkom a oxidom uhličitým. Zistil to tím vedcov vedený Benom Teolisom z Southwest Research Institute na základe údajov, ktoré získala vesmírna sonda Cassini. Tá ešte v marci preletela okolo mesiaca Rhea vo vzdialenosti 97 kilometrov nad jeho severným pólom. Zo získaných údajov vedci vypočítali, že kyslík tvorí v atmosfére tohto mesiaca, ktorého priemer je 1 529 kilometrov, až 70 percent. Atmosféra mesiaca Rhea je však veľmi tenká, pričom koncentrácia kyslíka je v nej päť biliónov krát vyššia než na Zemi. Vysoký obsah kyslíku v atmosfére Rhey je dôsledkom rozkladu molekúl vody, ktorá vo forme ľadu pokrýva väčšiu časť jej povrchu.

Astrofyzici pomocou ovládateľného rádioteleskopu Green Bank Telescope v Západnej Virgínii objavili doposiaľ najsilnejšiu neutrónovú hviezdu. Tá dostala názov PSR J1614-2230 a nachádza sa tritisíc svetelných rokov od Zeme, pričom je skoro dvakrát masívnejšia ako Slnko. Tento objav vyvrátil teórie o zložení materiálu, ktorý tvorí jadro neutrónových hviezd. Doteraz vedci predpokladali, že v jadre tohto vesmírneho objektu, ktorý vzniká výbuchom supernovy, sa môžu okrem neutrónov nachádzať aj také exotické častice, ako hyperóny, kaóny či kvarky. Z objavu objektu PSR J1614-2230 však vyplýva, že to nie je možné. 

Americkí vedci zistili, že menšie planéty podobné Zemi sú vo vesmíre oveľa častejšie ako giganty veľkosti Jupitera. Obývateľných planét môže byť teda viac, než sa doteraz myslelo. Planéty, ktoré sa svojou veľkosťou blížia Zemi, obiehajú podľa štúdie zverejnenej v časopise Science okolo každej štvrtej hviezdy podobnej Slnku. Podľa týchto údajov sa v našej galaxii, v ktorej je okolo 200 miliárd hviezd,
vyskytuje minimálne 46 miliárd planét veľkosti Zeme.

 


(c) 2011, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.