Vedci vytvorili antihmotu

, Autor:
Vedcom z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) sa podarilo vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) neďaleko švajčiarskej Ženevy na približne dve desatiny sekundy vytvoriť antihmotu. Tento čas je dostatočne dlhý na to, aby vedci mohli atómy antihmoty pozorovať.

SITA - Vedcom z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) sa podarilo vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) neďaleko švajčiarskej Ženevy na približne dve desatiny sekundy vytvoriť antihmotu. Tento čas je dostatočne dlhý na to, aby vedci mohli atómy antihmoty pozorovať.

Vedci použili v experimente desať miliónov antiprotónov a 700 miliónov pozitrónov, z ktorých sa im podarilo vytvoriť celkovo 38 atómov antivodíka. Ten je opakom vodíka. Odborníci o svojom úspechu informovali prostredníctvom časopisu Nature.

Antičastice sú častice, ktoré majú rovnakú hmotnosť ako bežné atómové častice. Majú však opačné charakteristiky ako napríklad opačný elektrický náboj. Antihmota predstavuje pre vedcov jednu z najväčších záhad súvisiacich so vznikom vesmíru, pretože si nevedia vysvetliť, prečo po Veľkom tresku zmizla. "Z dôvodov, ktoré nikto nechápe, príroda antihmotu vytesnila," uviedol Jeff Hangst z Aarhus Universitet, ktorý sa úspešnom vytvorení antihmoty podieľal. Informácie zverejnila webová stránka bbc.co.uk.

 


(c) 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.