Vedci objavili prvú planétu z inej galaxie

, Autor:
Vedci objavili prvú planétu, ktorá nepochádza z našej galaxie. Nachádza sa okolo dvetisíc svetelných rokov od Zeme a obieha okolo umierajúcej hviezdy HIP 13044. Momentálne sa síce nachádza na okraji Mliečnej dráhy, ale podľa vedcov bola pôvodne súčasťou inej galaxie, ktorú naša pohltila pred šiestimi až deviatimi miliardami rokov.

Podľa vedcov, ktorí uverejnili článok v online verzii časopisu Science, je tento objav veľmi vzrušujúci. "Pre obrovské vzdialenosti sme doteraz nedokázali potvrdiť objavy planét v iných galaxiách. Toto kozmické spojenie však donieslo mimogalaktickú planétu nám na dosah," vyjadril sa Rainer Klement z nemeckého Max-Planck-institut Für Astronomie. Na objav vedci použili silný ďalekohľad asi 600 kilometrov severne od hlavného mesta Chile Santiaga. Planéta obieha okolo svojej hviezdy v pomerne malej vzdialenosti, je preto asi veľmi horúca. Hviezda je už za fázou červeného obra a je pravdepodobné, že pri svojom rozpínaní sa už v minulosti pohltila iné svoje obežnice. Podobný osud stihne zrejme aj planétu HIP 13044 B. "Tento objav je obzvlášť zaujímavý, keď uvážime ďalekú budúcnosť našej vlastnej galaxie. Očakáva sa, že aj naše Slnko sa stane za päť miliárd rokov červeným obrom," povedal vedúci výskumu Johny Setiawan.

 


(c) 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.