Vedci začali so zrážkami iónov olova

, Autor:
Vedci z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) nahradili vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) protóny ťažšími iónmi olova, čím sa pokúsili napodobniť podmienky vo vesmíre milióntinu sekundy po Veľkom tresku. Odborníkom sa podarilo uskutočniť prvé úspešné zrážky iónov olova v nedeľu a následne stabilizovali lúče iónov tak, aby mohli začať s fyzikálnymi experimentmi.


Pokusy so zrážaním iónov olova budú trvať štyri týždne, po nich LHC pre údržbu dočasne vypnú. V budúcom roku v ňom opäť začnú so zrážkami protónov. Veľký hadrónový urýchľovač po prvý raz spustili v septembri roku 2008, no pre závažnú poruchu v kruhovom tuneli s obvodom 27 kilometrov museli jeho prevádzku na viac ako rok prerušiť. LHC sa zameriava na kolízie častíc, ktoré sa pri veľkej energii pohybujú v opačných smeroch.

Miliardy kolízií, z ktorých každá vytvára podmienky, ktoré existovali v zlomku sekundy po Veľkom tresku, keď vesmír pred 13,7 miliardami rokov vznikal, vyprodukuje údaje, ktoré zaznamená a analyzuje približne 10-tisíc vedcov z CERN a celého sveta. Jedným z cieľov odborníkov je aj objav Higgsovho bozónu, o ktorom sa škótsky fyzik Peter Higgs pred troma desaťročiami domnieval, že by mohol vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje.

 


(c) 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.