Objavili planétu podobnú Zemi. Je na nej život?

, Autor:
Americkí astronómovia z Kalifornskej univerzity v Santa Cruz a Carnegie Institution for Science objavili exoplanétu s podobnou

Planéta s názvom Gliese 581g obieha okolo červeného trpaslíka Gliese 581, ktorý sa nachádza v súhvezdí Váhy vo vzdialenosti približne 20 svetelných rokov od Zeme. Novoobjavená planéta má hmotnosť približne trojnásobku až štvornásobku Zeme a doba jej obehu okolo materskej hviezdy je iba 37 dní.

Na základe jej hmotnosti sa vedci domnievajú, že ide o kamennú planétu s pevným povrchom. Ak by to bola pravda, jej priemer by predstavoval 1,2 až 1,4 priemeru Zeme a gravitácia by bola podobná ako na Zemi.

Na rozdiel od Zeme však Gliese 581g uviazla so svojou materskou hviezdou v takzvanej synchrónnej rotácii, čo znamená, že jedna jej časť je neustále otočená k hviezde a druhá od nej. Priemerná teplota povrchu planéty je podľa odborníkov v rozmedzí od -31 do -12 stupňov Celzia, pričom sa však výrazne mení medzi ohriatou a vychladnutou časťou. Najvhodnejšie podmienky na život sa pravdepodobne nachádzajú na rozhraní oboch častí.

Okrem Gliese 581g objavili astronómovia pri tejto hviezde aj ďalšiu planétu, ktorá dostala pomenovanie Gliese 581f. Celkovo sa tak počet známych exoplanét rotujúcich okolo Gliese 581 zvýšil na šesť, čo je po Slnečnej sústave vôbec druhý najpočetnejší planetárny systém.


© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.