Objavili najbohatší exoplanetárny systém

, Autor:
Švajčiarski astronómovia z Université de Geneve objavili v okolí hviezdy HD 10180 exoplanetárny systém s minimálne piatimi planétami. Ide o najbohatší exoplanetárny systém, aký sa doteraz podarilo objaviť. Vedci vedení Christopheom Lovisom použili na svoj objav spektrometer HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher), ktorý je súčasťou teleskopu Európskeho južného observatória (ESO) v čílskom La Silla.


(SITA) - Švajčiarski astronómovia z Université de Geneve objavili v okolí hviezdy HD 10180 exoplanetárny systém s minimálne piatimi planétami. Ide o najbohatší exoplanetárny systém, aký sa doteraz podarilo objaviť.

Vedci vedení Christopheom Lovisom použili na svoj objav spektrometer HARPS (High Accuracy Radial velocity Planet Searcher), ktorý je súčasťou teleskopu Európskeho južného observatória (ESO) v čílskom La Silla. Pomocou neho odhalili, že okolo hviezdy HD 10180, ktorá sa nachádza od Zeme vo vzdialenosti 127 svetelných rokov v súhvezdí Vodný had, rotuje päť až sedem planét. Prvých päť planét je podobných Neptúnu, pričom ich vzdialenosť od materskej hviezdy je približne rovnaká ako vzdialenosť Marsu od Slnka. Planetárny systém hviezdy HD 10180 má tak vo svojej vnútornej časti dokonca viac planét než Slnko. Týchto päť planét má okrem toho pravdepodobne takmer kruhovú obežnú dráhu.

Okrem nich však astronómovia zaznamenali aj signály, ktoré by mohli predstavovať prítomnosť ďalších dvoch planét. Jedna z nich by mohla mať veľkosť iba 1,4-násobku Zeme. Ak by sa jej prítomnosť potvrdila, išlo by o dosiaľ najmenšiu objavenú exoplanétu. Vedci taktiež predpokladajú, že vzdialenosť tejto planéty od materskej hviezdy predstavuje iba dve percentá vzdialenosti Slnka od Zeme, takže doba jej obehu okolo hviezdy HD 10180 by bola iba 1,2 pozemského dňa.

Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.

 


© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.