(SITA) - Vedcom z University of Sheffield sa pomocou ďalekohľadu v Európskom južnom observatóriu v Čile a údajov z Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu podarilo objaviť hviezdu obrovských rozmerov s označením R136a1, ktorá je v súčasnosti najťažšou známou hviezdou vesmíru. Nachádza sa v Hmlovine Tarantuly vo Veľkom Magellanovom mraku.
Hmotnosť hviezdy R136a1, ktorá sa nachádza v hmlovine Tarantula vo Veľkom Magellanovom mraku, dosahuje až 265-násobok hmotnosti Slnka. Doteraz najhmotnejšia známa hviezda dosahovala hmotnosť 150-násobku Slnka. V čase svojho vzniku však R136a1 dosahovala až 320-násobok hmotnosti Slnka. Takéto ťažké hviezdy však o svoju hmotnosť prichádzajú veľmi rýchlo. Spomínaná hviezda doteraz za svoj krátky, milión rokov trvajúci život prišla o 20 percent hmotnosti. Pre porovnanie, Slnko žiari už 4,57 miliardy rokov, pričom na energiu premenilo len 0,03 percenta svojej hmotnosti.
"Pre svoju blízkosť k Eddingtonovej hranici prichádzajú takéto hviezdy o svoju hmotnosť veľmi rýchlo," uviedol hlavný výskumník Paul Crowther. Znamená to teda, že sú neuveriteľne jasné a horúce. Predpokladá sa, že povrch hviezdy R136a1 dosahuje viac než 40-tisíc stupňov Celzia a je 10 miliónov krát žiarivejšia než Slnko. Vedci predpokladajú, že hviezdy ako R136a1 tvorí niekoľko mladých hviezd, ktoré sú spojené dokopy. "Podľa mňa je nepravdepodobné, že sa tento nový rekord podarí v dohľadnej dobe prelomiť," uzavrel Crowther.
Informáciu zverejnila webová stránka telegraph.co.uk.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.