(SITA) - Vedci z Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) pracujúci na Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) oznámili, že sa im podarilo zraziť protónové zväzky s rekordnou energiou. "Začína nová éra. Dosiahli sme kolízie s energiou sedem teraelektrónvoltov," uviedla vedkyňa a hovorkyňa CERNu Paola Catapano. Dva zväzky, každý s miliardou protónov, zrýchlené na sedem teraelektrónvoltov (TeV), cirkulujú v kruhovom tuneli s obvodom 27 kilometrov.
Pokus sa začal už dnes ráno o 8:30 stredoeurópskeho letného času (SELČ). Vedci vtedy vyslali častice a dosiahli energetickú úroveň 3,5 TeV. Neskôr sa však vyskytli problémy, ktoré spomalili prísun energie a prístroj musel začať odznova. Našťastie sa vedcom chybu podarilo opraviť a častice opäť cirkulovali s energiou 3,5 TeV, vďaka čomu došlo o 13:06 SELČ k prvým kolíziám. V kontrolnej sále LHC sa nachádzajú aj kamery, verejnosť má preto prostredníctvom webovej stránky http://webcast.cern.ch/lhcfirstphysics/ možnosť priamo sledovať, ako experiment napreduje. Štyri detektory LHC (Atlas, Alice, CMS a LHCb) zachytia počas zrážok milióny údajov a tieto informácie vedci neskôr analyzujú.
Cieľom týchto kolízií je okrem iného objaviť aj dlho hľadanú časticu zvanú Higgsov bozón. Škótsky fyzik Peter Higgs sa o ňom pred troma desaťročiami domnieval, že by mohol vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje.
Informácie zverejnili webová stránka abc.es a agentúra AFP.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.