(SITA) - Až donedávna prevládala mienka, že čierne diery pohlcujú všetko, čo ich obklopuje. Posledné zistenia vedcov však ukázali, že výnimku, z neznámeho dôvodu, tvorí tmavá hmota. Prekvapenie vedcov je skutočne veľké, keďže táto tvorí až 23 percent vesmíru. Tmavá hmota je veľmi odlišná od bežnej hmoty a vedci sa vo svojich laboratóriách už niekoľko rokov pokúšajú zachytiť aspoň malý kúsok z nej, aby ju mohli skúmať. Keďže však nevyžaruje žiadne svetlo, jej prítomnosť je možné len predpokladať pre gravitačnú silu, ktorou pôsobí na okolité predmety.
Dvaja astronómovia z Mexickej národnej autonómnej univerzity (UNAM) objavili stopy správania sa tmavej hmoty blízko veľkej čiernej diery. Xavierovi Hernándezovi a Williamovi Leemu sa podarilo vysvetliť, ako supermasívne čierne diery zo stredu galaxií absorbujú tmavú hmotu. Zdá sa však, že forma, v ktorej ju čierne diery pohlcujú nie je taká, ako by sa očakávalo, ale závisí od množstva tmavej hmoty v jej okolí. Podľa Hernándeza a Leeho ak by táto koncentrácia presiahla istú kritickú hustotu, rýchlosť čiernych dier by musela dosiahnuť takú úroveň, že za veľmi krátky čas by takmer úplne deformovali a pohltili galaxie, do ktorých patria. Nič také sa však počas 14-tich miliárd rokov existencie vesmíru nestalo. Vedci sa preto domnievajú, že z doteraz neznámeho dôvodu sa hustota tmavej hmoty okolo galaktických centier udržala v konštantných hodnotách. Čo teda znamená, že centrálne čierne diery sa "neživia" tmavou hmotou tak, ako to robia s bežnou hmotou, ktorá ich obklopuje.
Informáciu zverejnila webová stránka abc.es.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.