(SITA) - Predstavitelia Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) stanovili dátum štartu najbližšieho experimentu vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) na 30. marca. Vtedy sa uskutoční prvý pokus o kolízie dvoch zväzkov protónov s energiou 3,5 teraelektrónvoltov (TeV). Cieľom týchto kolízií je objaviť dlho hľadanú časticu zvanú Higgsov bozón, o ktorej sa škótsky fyzik Peter Higgs pred troma desaťročiami domnieval, že by mohla vysvetliť, ako sa hmota spojila a vytvorila tak vesmír so všetkým, čo v ňom existuje.
Vedcom sa už v piatok 19. marca podarilo vyslať dva zväzky protónov s energiou 3,5 TeV, čím prekonali energetický rekord 2,36 TeV z decembra minulého roka. Momentálne technici spúšťajú kontrolné a ochranné systémy, aby sa 30. marca mohli uskutočniť prvé kolízie protónových zväzkov. "Dosiahnuť, aby zväzky cirkulovali, je jedna vec. Niečo iné je však dosiahnuť, aby tak dokázali cirkulovať po nejakú dobu," uviedol hovorca CERNu James Gillies. Najbližší experiment potrvá 18 až 24 mesiacov, pričom energia kolízií častíc by sa mala postupne zvyšovať až na úroveň sedem TeV. Koncom roka 2011 sa LHC znova zastaví a počas približne 12-mesačnej pauzy ho inžinieri pripravia na ďalší experiment, ktorý by sa mal začať v roku 2013. Počas neho dosiahnu kolízie až 14 teraelektrónvoltov, čo predstavuje najvyššiu energetickú úroveň.
Informácie zverejnila webová stránka news.bbc.co.uk.
© 2010, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.