(SITA/AFP) - Veľká žiarivá hviezda Betelgeuze zo súhvezdia Orión sa záhadne zmenšuje. Za posledných 15 rokov sa scvrkla o 15 percent a astronómovia zatiaľ nepoznajú dôvod. Zistenia vedci prezentovali minulý utorok na stretnutí Americkej astronomickej spoločnosti v Pasadene v americkom štáte Kalifornia. Betelgeuze má polomer asi päť astronomických jednotiek, pričom jedna takáto jednotka označuje približne vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom. Od roku 1993 sa zmenšila o vzdialenosť, ktorá je podobná obežnej dráhe Venuše. "Vidieť túto zmenu je veľmi zarážajúce," uviedol nositeľ Nobelovej ceny a profesor Kalifornskej univerzity v Berkley Charles Townes. "Budeme ju pozorne sledovať ešte najbližších pár rokov, aby sme zistili, či sa bude naďalej zmenšovať, alebo si veľkosť zachová," dodal.
Edward Wishnow, ktorý s Townesom pracoval na štúdii, uviedol, že vedci stále nevedia, prečo sa Betelgeuze zmenšuje. "Aj keď zvážime všetko, čo vieme o galaxiách a vzdialenom vesmíre, stále je veľa vecí, ktoré o hviezdach nevieme, vrátane toho, čo sa stane s červenými nadobrami pred smrťou," uviedol Wishnow. Predpokladá sa, že "červení nadobri", ako sa týmto hviezdam hovorí, zanikajú ako supernovy. Betelgeuze patrí medzi osem najžiarivejších hviezd pozorovateľných na oblohe.
© 2009, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.