Systém Galileo zaznamenal rozsiahle výpadky

galileo system
20.07.2019Európska agentúra pre globálne navigačné satelitné systémy (GSA) vo varovala používateľov, že signál Galilea môže byť nespoľahlivý. Minulý piatok spresnila, že služba je mimo prevádzky.

India zrušila štart druhej misie na Mesiac

chandrayan 2 1507
20.07.2019India zrušila pondelkový štart svojej druhej misie na Mesiac. Stalo sa tak menej ako hodinu pred štartom, a to z technických príčin. Indická vesmírna agentúra (ISRO) plánuje nový štart na 22.júla

Pristátie na Mesiaci dojíma aj po polstoročí

konf apollo11
20.07.2019Zvedavosť, nadšenie i dojatie bolo cítiť v košickom Kine Úsmev v stredu 17. júla po zhliadnutí dokumentárneho filmu Apollo 11 a následnej diskusii organizovanej Veľvyslanectvom USA v Slovenskej republike. Od chvíle, keď sa ľudská noha prvý raz dotkla povrchu Mesiaca, totiž uplynie 20. júla už...

SpaceX vyslala do vesmíru raketu Falcon Heavy s 24 satelitmi

falcon heavy tretistart
28.06.2019Raketa mala na palube zariadenia od NASA, amerického Národného úradu pre oceán a atmosféru (NOAA), Výskumného laboratória vzdušných síl a spoločnosť Planetary Society and Celestis.

India predstavila sondu, ktorú chce vyslať na Mesiac

india mesiac
18.06.2019Indická vesmírna agentúra ISRO predstavila vesmírnu loď, s ktorou by v septembri rada pristála na Mesiaci. Ak uspeje, stane sa štvrtou krajinou, ktorej sa to podarí. Predtým na Mesiaci pristáli Spojené štáty, Čína a niekdajší Sovietsky zväz.

Čínania po prvý raz vyslali do vesmíru raketu z mobilnej plošiny v Žltom mori

china sea longmarch11
18.06.2019Čína 5. júna po prvý raz vyslala do vesmíru raketu z mobilnej plošiny na mori. Raketa Čchang-čeng 11 s piatimi komerčnými satelitmi a dvomi družicami s experimentálnou technológiou vzlietla z plošiny na palube komerčnej lode v Žltom mori, pri pobreží provincie Šan-tung. Bolo to už 306. vypustenie...

Japonskej súkromnej rakete sa podarilo vyletieť do vesmíru

b-rocket-momo3
06.05.2019Japonská spoločnosť Interstellar Technology Inc. v sobotu úspešne vyslala do vesmíru malú raketu. Je to zároveň prvá komerčná raketa, ktorá sa dostala na obežnú dráhu.

Pri testoch kapsuly Crew Dragon sa vyskytla anomália

spacex kapsula
29.04.2019Pri rutinných testoch kapsuly Crew Dragon americkej spoločnosti SpaceX na Floride sa vyskytla "anomália".

SpaceX úspešne vypustila najnovšiu raketu Falcon Heavy

spacex 042019 01
12.04.2019Na Zem sa vrátili všetky tri pomocné stupne rakety.

Izraelská sonda Berešit sa zrútila na povrch Mesiaca

beresheet moon
12.04.2019Sonda bola spoločným projektom neziskovej spoločnosti SpaceIL a štátnej spoločnosti Israel Aerospace Industries (IAI).

Českí vedci zbierajú zvukové nahrávky, ktoré pošlú na Mars

mars-opposition-artist
03.04.2019Ktorýkoľvek obyvateľ sveta sa môže stať prvým človekom, ktorý prehovorí z povrchu Marsu a jeho nahrávka bude prvým zvukovým záznamom, ktorý bude odvysielaný z Marsu na Zem.

USA chcú do piatich rokov vyslať človeka na Mesiac

5thspacecouncil
03.04.2019Spojené štáty by mali najneskôr do piatich rokov vyslať ľudskú posádku na Mesiac.

Testovací modul Dragon úspešne dopadol do Atlantického oceánu

splashdown dragon
13.03.2019Vesmírny modul Dragon súkromnej spoločnosti SpaceX v piatok dopadol do Atlantického oceánu, stovky kilometrov od pobrežia Floridy. Stalo sa tak šesť hodín po tom, ako sa odpojil od Medzinárodnej vesmírnej stanice.

SAE v septembri vyšlú do vesmíru svojho prvého astronauta

uae september
05.03.2019Spojené arabské emiráty vyšlú v septembri do vesmíru svojho prvého astronauta. Oznámili to predstavitelia tamojšieho vesmírneho programu.

Imunitný systém sa vo vesmíre správa inak, zistila NASA sledovaním dvojičiek

kelly dvojicky
19.02.2019Imunitný systém človeka sa pri dlhodobejšom pobyte vo vesmíre správa v niektorých ohľadoch celkom inak, ako keď je na Zemi. Vyplýva to z výskumu amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorého prvé výsledky zverejnili v piatok na vedeckej konferencii vo Washingtone.