V britskom Oxfordshire majú najväčšiu testovaciu vesmírnu komoru v krajine

telecoms satelit
24.06.2020V britskom Národnom centre na testovanie satelitov (NSTF) v Oxfordshire postavili najväčšie zariadenie na testovanie vesmírnych lodí v krajine. Obrovská valcovitá komora má 98 ton a pre jej rozmery 16 krát 8 metrov ju museli do komplexu Harwell priviezť po častiach a dať dokopy na mieste....

Čína vyslala posledný satelit zo siete Beidou

beidou jun start
24.06.2020Čína v utorok vyslala posledný satelit z navigačného systému Beidou. Štart nosnej rakety Čchang-čeng-3 (Dlhý pochod-3) so satelitom zo základne Si-čchang vysielali naživo. Zhruba o polhodinu neskôr satelit dorazil na obežnú dráhu a otvoril svoje solárne panely. Minulý týždeň štart odložili pre...

Zo Shetlandských ostrovov po prvý raz vzlietla raketa

rocketlaunch fethaland
23.06.2020Súkromná raketová spoločnosť Skyrora vykonala úspešný test svojej rakety zo Shetlandských ostrovov. Skylark Nano je pritom vôbec prvá raketa, ktorá vzlietla z územia Shetland.

SpaceX poslala do vesmíru ďalších 58 družíc siete Starlink

satelity starlink
15.06.2020Spoločnosť SpaceX poslala na obežnú dráhu ďalších 58 družíc siete Starlink. Raketa Falcon 9 vzlietla v sobotu z Floridy a niesla aj tri satelity firmy Planet Labs určené na pozorovanie Zeme.

Na Mars poletí prvá arabská misia

uaemarsmission
15.06.2020V priebehu niekoľkých týždňov by mala odštartovať prvá arabská vesmírna misia na Mars. Tankovanie paliva je naplánované už na budúci týždeň. Bude trvať sedem mesiacov, kým po 493 miliónoch kilometrov priletí až k Marsu a dostane sa na jeho obežnú dráhu. Na Zem by mala následne posielať nové...

Vesmírna loď Crew Dragon po úspešnom štarte

dragon01
02.06.2020Spoločnosť SpaceX v sobotu na druhý pokus úspešne vyslala na obežnú dráhu vesmírnu loď Crew Dragon s ľudskou posádkou. Prvý raz od ukončenia programu raketoplánov tak astronauti amerického NASA vyrazili na ISS z amerického územia.

Britská vesmírna agentúra hľadá nové spôsoby na čistenie vesmíru od odpadu

Clear Space-1
02.06.2020Britská vesmírna agentúra (UKSA) hľadá nové nápady, ktoré by pomohli nájsť všetok odpad na obežnej dráhe. Na dotácie pre nové riešenia má k dispozícii jeden milión libier (v prepočte približne 1,2 milióna eur). Odhaduje, že na obežnej dráhe sa nachádza zhruba 900-tisíc prebytočných predmetov...

Prvý let rakety LauncherOne od Virgin Orbit sa skončil neúspechom

virgin orbit-cosmic-girl
01.06.2020Spoločnosti Virgin Orbit Richarda Bransona sa v pondelok nepodaril prvý testovací let novej rakety LauncherOne. Misia predčasne skončila krátko po tom, čo raketu vypustilo nosné lietadlo. Kde sa stala chyba, nebolo po teste bezprostredne známe.

Americká armáda vyslala v máji do vesmíru svoj záhadný raketoplán

x-37b
01.06.2020Americké vojenské letectvo v máji úspešne vyslalo do vesmíru na ďalšiu tajnú misiu svoj vesmírny raketoplán X-37B. Na obežnú dráhu ho v nedeľu 17. mája z Mysu Canaveral vyniesla raketa Atlas 5.

Prototyp vesmírnej lode Starship SN4 od SpaceX prešiel kľúčovým testom

starship sn4
11.05.2020Prototyp vesmírnej lode Starship spoločnosti SpaceX, ktorá by v budúcnosti mala odviezť ľudí na Mesiac a Mars, prešiel kľúčovým testom. Stroj SN4 úspešne dokončil kryogenický test odolnosti, oznámil na sieti Twitter šéf firmy Elon Musk. Je to pritom prvý kompletný prototyp lode, ktorý tento test...

Čína predstavila názov vesmírnej misie na Mars

cina mars
11.05.2020Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) oznámila názov svojej prvej vesmírnej misie na Mars. Misia sa bude volať Tchien-wen 1 a podľa stanoviska agentúry by sa mala uskutočniť v "nadchádzajúcich mesiacoch". Informuje o tom televízia CNN.

NASA vyšle prvýkrát po 10 rokoch Američanov do vesmíru z USA a nie z Ruska

spacex crew
04.05.2020NASA vyšle v máji dvoch amerických astronautov na ISS z Kennedyho vesmírneho strediska na Floride.

Dlhé vesmírne lety môžu natrvalo zmeniť objem mozgu astronautov

dlhodobelety
17.04.2020U astronautov, ktorí absolvujú dlhodobé vesmírne lety, sa môže natrvalo zväčšiť objem mozgu a zdeformovať podmozgová žľaza (hypofýza). Naznačuje to nový výskum amerických vedcov, ktorého výsledky vyšli v odbornom časopise Radiology.

Zverejnili vylepšené zábery posádky Apolla 13

apollo13 recomp01
14.04.2020Techniky na úpravu obrazu pomohli po 50 rokoch poskytnúť ostrejší pohľad na život astronautov misie Apollo 13 amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA).

Boeing zopakuje testovací let kapsuly Starliner

boeing starliner
14.04.2020Spoločnosť Boeing zopakuje testovací let svojej vesmírnej kapsuly Starliner, v ktorej by mali v budúcnosti cestovať astronauti NASA.