Sonda Voyager 2 je v poriadku, nemali o nej informácie pre nesprávne zadaný príkaz

01.08.2023Po dňoch ticha sa NASA konečne dozvedel o sonde Voyager 2 v medzihviezdnom priestore vzdialenom miliardy kilometrov. Letové riadiace jednotky pred takmer dvoma týždňami omylom vyslali nesprávny príkaz, ktorý odklonil anténu kozmickej lode od Zeme a prerušil kontakt.

Partnerom v BRICS ponúkli spoluprácu na novej ruskej vesmírnej stanici

25.07.2023Rusko prizvalo partnerov v zoskupení BRICS, aby sa podieľali na budovaní spoločného modulu pre jeho plánovanú vesmírnu stanicu. Generálny riaditeľ ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov predložil ponuku predstaviteľom Brazílie, Indie, Číny a Juhoafrickej republiky v pondelok na...

Na Mesiac poslali misiu Čandraján-3

14.07.2023India v piatok odštartovala svoju tretiu lunárnu misiu, v rámci ktorej chce pristáť pri málo prebádanom južnom póle Mesiaca. Vesmírnu loď Čandraján-3 s orbiterom, pristávacím modulom a roverom vyniesla raketa LVM3 o 14:35 miestneho času (11:05 SELČ) z kozmodrómu na ostrove Šríharikota. Mesiac by...

Odštartovala loď Šen-čou 16 s civilistom na palube. Jej cieľom je vesmírna stanica Tchien-kung

30.05.2023K čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung odštartovala z púšte Gobi kozmická loď Šen-čou 16. Od roku 2021 sa jedná už o piaty let k stanici. Na palube kozmickej lode je trojica astronautov. Tí vystriedajú doterajšiu posádku stanice.

Ankara vyšle prvého astronauta na Medzinárodnú vesmírnu stanicu

01.05.2023Na ISS pocestuje do konca tohto roka historicky prvý astronaut z Turecka. Bude ním 43-ročný Alper Gezeravci, ktorého v prípade neočakávaných okolností zastúpi o 13 rokov mladší náhradník Tuva Cihangir Atasever. Počas sobotňajšieho leteckého a vesmírneho veľtrhu Teknofest v Istanbule to oznámil...

SpaceX odvolala prvý štart rakety Starship

18.04.2023Spoločnosť SpaceX v pondelok odvolala svoj pokus o prvý štart jej obrovskej rakety. Takmer 120 metrov vysoká Starship mala vzlietnuť z južného Texasu bez posádky či družíc.

K mesiacom Jupitera vyštartovala európska sonda Juice

14.04.2023K planéte Jupiter v piatok vyštartoval európsky satelit, ktorý preskúma jeho ľadové mesiace. Jupiter Icy Moons Explorer (Juice) Európskej vesmírnej agentúry (ESA) vyniesla do vesmíru raketa Ariane-5, ktorá vzlietla z kozmodrómu Kourou vo Francúzskej Guyane. Stalo sa tak deň po plánovanom štarte,...

Raketa z 3D tlačiarne sa pri prvom štarte nedokázala dostať na obežnú dráhu

23.03.2023Raketa vyrobená takmer výlučne zo súčiastok z 3D tlačiarne v stredu v noci absolvovala svoj prvý štart. Po troch minútach letu však zlyhala a nedostala sa na obežnú dráhu.

NASA 3. apríla zverejní mená astronautov misie Artemis 2

10.03.2023Už o necelý mesiac odhalí NASA identitu štyroch astronautov, ktorí v roku 2024 preletia okolo Mesiaca v rámci misie Artemis 2.

Japonsku sa nepodarilo vyslať do vesmíru novú raketu H3. Rozhodlo sa ju zničiť

07.03.2023Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) vypustila 7. marca prvú nosnú raketu H3 (H3 TF1) s pokročilou družicou na pozorovanie zeme „DAICHI-3“ (ALOS-3) z vesmírneho centra Tanegašima. Motor druhého stupňa sa však nepodarilo zapáliť a preto sa rozhodlo o jej deštrukcii.

SpaceX otestovala dosiaľ najsilnejší raketový systém Starship

10.02.2023Spoločnosť SpaceX vykonala kľúčový test svojho nového raketového systému Starship. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Únia otvára prvú štartovaciu rampu pre satelity na kontinente

13.01.2023Európska únia chce posilniť svoje kapacity na vypúšťanie malých satelitov do vesmíru pomocou novej štartovacej rampy v arktickom Švédsku. Európski predstavitelia a švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv v piatok otvorili prvý pevninský orbitálny štartovací komplex EÚ.

Prvá satelitná misia Spojeného kráľovstva sa skončila neúspechom

10.01.2023Prvá satelitná misia, ktorá odštartovala zo Spojeného kráľovstva, sa skončila zlyhaním. Lietadlo americkej spoločnosti Virgin Orbit v pondelok vzlietlo z cornwallského Newquay a vysoko nad Atlantickým oceánom vypustilo raketu so satelitmi, ktorá ich mala vyniesť na obežnú dráhu.

Zomrel posledný žijúci astronaut misie Apollo 7 Walter Cunningham

04.01.2023V americkom Houstone v utorok zomrel posledný žijúci astronaut z americkej vesmírnej misie Apollo 7 Walter Cunningham. Jeho úmrtie potvrdili NASA aj hovorca jeho rodiny Jeff Carr, podľa ktorého rodák z Crestonu v Iowe zomrel v nemocnici v dôsledku "komplikácií po páde, po plnohodnotnom a...

JWST zachytil jednu z prvých stredne hlbokých širokouhlých snímok kozmu

29.12.2022Vesmírny teleskop Jamesa Webba zachytil jednu z prvých stredne hlbokých širokouhlých snímok kozmu, ktorá predstavuje oblasť oblohy známu ako severný ekliptický pól. Obrázok, ktorý bol spolu s podrobným článkom publikovaný v časopise Astronomical Journal, pochádza z programu GTO Prime...