(SITA) - Ministerstvo dopravy SR pripraví návrh zákona o regulácii vesmírnych aktivít, ktorý má prevziať záväzky krajiny z medzinárodných dohovorov Organizácie spojených národov (OSN) v oblasti vesmírneho priestoru. Má nastaviť systém regulácie objektov vypustených do vesmíru vrátane Mesiaca a iných vesmírnych telies pod slovenskou vlajkou. Vyplýva to z legislatívneho zámeru zákona o regulácii vesmírnych aktivít, ktorý v stredu schválila vláda.
„Vzhľadom na to je potrebné upraviť vydávanie povolení pre výkon vesmírnych aktivít, ich zmenu a ukončenie, regresný nárok štátu pre prípad vzniku škody spôsobenej vesmírnym objektom a v neposlednom rade upraviť podmienky výkonu štátneho dohľadu a bezpečnosti," uviedlo ministerstvo dopravy. Zároveň sa upraví proces registrácie vesmírnych objektov, pričom prijatie novej legislatívy má zabezpečiť právnu istotu v oblasti výkonu vesmírnych aktivít na národnej úrovni a vytvorí základ pre vznik nových subjektov, pre ktoré súčasné právne vákuum predstavuje investičnú neistotu.
Pripravovaný návrh zákona sa nedotýka práva Európskej únie v súvislosti s jej vesmírnym programom, keďže tá neupravuje reguláciu vesmírnych aktivít, zodpovednosť za ich výkon a nerieši ani registráciu vesmírnych objektov. Slovensko je zmluvnou stranou štyroch z piatich kľúčových dohovorov OSN, ktoré vytvárajú celosvetový základný právny rámec pre výkon vesmírnych aktivít. Sú nimi Zmluva o zásadách činnosti štátov pri výskume a využívaní kozmického priestoru vrátane Mesiaca a iných nebeských telies, Dohoda o pomoci kozmonautom a ich návrate a o vrátení predmetov vypustených do kozmického priestoru, Dohovor o medzinárodnej zodpovednosti za škody spôsobené kozmickými objektmi a Dohovor o registrácii objektov vypustených do kozmického priestoru. Slovensko neratifikovalo Dohodu o Mesiaci z roku 1979, ktorá globálne získala malú podporu
V súčasnosti 11 členských štátov EÚ - Rakúsko, Belgicko, Grécko, Fínsko, Francúzsko, Luxembursko, Holandsko, Nemecko, Portugalsko, Švédsko a Slovinsko - prijalo na národnej úrovni svoje vlastné vesmírne zákony, ktoré zaisťujú bezpečnosť a udržateľnosť vesmírnych aktivít. Ostatné členské štáty EÚ sú v procese prípravy a schvaľovania národnej legislatívy.
Vláda schválila aj zmenu nariadenia o špecifických požiadavkách na stabilitu osobných lodí ro-ro. Zámerom je harmonizovať vnútroštátne právo s právom Európskej únie v oblasti technických požiadaviek na osobné lode a zjednotiť úroveň špecifických požiadaviek na stabilitu osobných lodí ro-ro a ich schopnosť plavby v prípade poškodenia následkom zrážky. Aktualizáciu technických požiadaviek na osobné lode predpokladá aj európska smernica, pokiaľ ide o začlenenie požiadaviek na zlepšenú stabilitu a jej zosúladenie s požiadavkami na stabilitu podľa Medzinárodnej námornej organizácie. Upravené nariadenie nadobudne účinnosť 5. decembra 2024.
(c) 2024, Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto správy bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.